Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Rodzina>Porady>

W żniwa zadbaj o bezpieczeństwo!

Obrazek

Mimo, iż dla wszystkich wydaje się oczywiste, że podczas żniwnych prac w polu i zagrodzie należy zachować szczególną ostrożność, to jednak każdego roku dochodzi na wsi do wielu wypadków.

Bartłomiej Czekała29 lipca 2015, 09:01

Nasilenie pracy w okresie żniw, zmęczenie, pospiech, angażowanie do pomocy dzieci – to czynniki, które najczęściej przyczyniają się do nieszczęśliwych wypadków w gospodarstwie. Wprawdzie - jak wynika z danych KRUS – najczęściej nieszczęśliwe zdarzenia związane są z codzienną obsługą zwierząt, a nie z pracami żniwnymi, ale statystyki i tak są porażające. W 2014 roku do placówek terenowych i oddziałów regionalnych KRUS wpłynęły zgłoszenia 21 939 wypadków, z których 77 było śmiertelnych.

Dlatego na żniwnym przednówku nasza Redakcja apeluje do wszystkich rolników i członków ich rodzin o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy! Naprawdę warto jest w tym gorącym okresie pracować trochę wolniej, rozważniej i bezpieczniej, by nie spowodować u siebie lub innych uszczerbku na zdrowiu lub - co gorsza - doprowadzić do utraty życia.

Apelujemy, by podczas eksploatacji lub naprawy maszyn i urządzeń żniwnych nie wykonywać żadnych czynności gdy elementy żniwne i robocze są uruchomione. Trzeba również zadbać o to, by podczas wykonywania prac takim sprzętem lub jego naprawy w pobliżu nie znajdowały się małe dzieci.    bcz

Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)