Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>

"Koszty produkcji rolnej galopują". Gorąca dyskusja w Sejmie

Wydawało się, że projekt ustawy zakładający wzrost wydatków na program paliwa rolniczego przejdzie przez Sejm bez większych kontrowersji. Tymczasem towarzyszyła mu wielka debata o galopujących kosztach produkcji w polskim rolnictwie.  

wk1 października 2021, 08:33

Podczas prac legislacyjnych w sejmowej komisji rolnictwa wszystkie kluby zadeklarowały poparcie dla inicjatywy rozszerzenia zakresu działania paliwa rolniczego.  – Jej głównym celem jest zwiększenie limitu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie zużywanego oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 ha upraw rolnych ze 100 l do 110 l oraz limitu zużycia oleju napędowego na jedną dużą jednostkę przeliczeniową bydła z 30 l do 40 l w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu lub hodowli bydła, do którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji – zachwalał w Sejmie poseł sprawozdawca Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości ustawę, która jest elementem rządowego programu „Polski Ład”. 

Poprawki opozycji 

Tymczasem klubu Koalicji Obywatelskiej złożył poprawkę, która zakłada jeszcze większe rozszerzenia działania programu. I tak zamiast limitu 110 l zaproponowano 150 l, a zamiast 30 l w przeliczeniu na duża jednostkę przeliczeniową 60 l. - To troszeczkę wesprze rolników ze względu na postępującą inflację, ponieważ w projekcie ustawy kwota dofinansowania jest na poziomie 1 zł, a to pozwoli im w trochę większej kwocie zrefundować tę należność – tłumaczyła posłanka Anna Wojciechowska z KO. 

Na podobny problem rosnących kosztów produkcji zwrócił także uwagę przedstawiciel klubu Lewicy. - Prowadzenie działalności w tym sektorze gospodarki wiąże się z coraz wyższymi kosztami, kosztami energii, w tym oczywiście paliwa, oraz sprzętu czy szerzej niezbędnej w rolnictwie technologii. Słowa „inflacja szaleje za waszych rządów” już w zasadzie brzmią jak banał. Rosnące ceny energii, które ponoszą rolnicy, przyczyniają się w dalszej kolejności do wzrostu cen żywności, które uderzają po kieszeniach zwłaszcza osoby najuboższe – powiedział poseł Jan Szopiński.  

Nasze drogie koszty produkcji 

Poprawki zakładające większe zwroty akcyzy niż zaproponował rząd przedstawiło także Polskie Stronnictwo Ludowe, które powołało się na ekspertyzy Instytutu Technologiczno – Przyrodniczy w Falentach, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa w Warszawie oraz Instytutu Zootechniki w Balicach. I tu także wróciła kwestia galopujących kosztów produkcji rolnej.

- W tym roku bardzo mocno drożeją nawozy. Drożeją one w tempie wręcz szalonym. Nawozy zdrożały o kilkaset złotych za każdą tonę. Saletra dzisiaj kosztuje 2400 zł, mocznik 2700 zł, polifoska 2340 zł, fosforan 2860 zł. Drożeje paliwo. Drożeje gaz. Drożeje energia. Energia w tym roku kosztuje 300 zł, w przyszłym roku będzie kosztowała 500 zł. Rolnicy na Warmii i Mazurach w strefie czerwonej sprzedają trzodę po 2,40 zł. Koszt produkcji jest 6 zł – wyliczał poseł Zbigniew Ziejewski. 

W odpowiedzi na głosy opozycji przedstawiciel MRiRW przypomniał, że to za rządów PiS wprowadzono dopłatę do jednostki przeliczeniowej bydła, która wcześniej wynosiła zero. Jednocześnie podkreślono, że wydatki na ten cel rosną do 1,3 mld zł a maksymalne, dozwolone przez UE zwrot akcyzy to 1,07. Po proponowanych przez rząd zmianach zwrot w Polsce wyniesie 1 zł. - Olej napędowy dziś kosztuje ok. 5,30 zł, a jak sobie przypominam, za państwa czasów olej napędowy był już droższy, dążyliście do kwoty 7 zł. Jeden z prominentnych polityków mówił, że teraz paliwo może być po 7 zł, a chcę przypomnieć, że w tamtym okresie ten limit wynosił 86 l, a dzisiaj to jest 110 l. Tak wyglądają te różnice – ripostował wiceminister Ryszard Bartosik

Sejmowe komisje finansów publicznych i rolnictwa zarekomendowały odrzucenie opozycyjnych poprawek do rządowego projektu nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zgłoszonych w drugim czytaniu, które zmierzały do zwiększenia zwracanych rolnikom kwot, poza to co zaproponował rząd. 

wk, fot. Sejm RP Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)