Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Hogan wydłuży termin wypłaty dopłat bezpośrednich

Obrazek

Unijny komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Phil Hogan poinformował, że zamierza umożliwić krajom członkowskim UE wydłużenie terminu zakończenia wypłat płatności bezpośrednich za 2015 rok z 30 czerwca do 15 października 2016 r.

Bartłomiej Czekała9 czerwca 2016, 12:56
Kraje UE mają problemy z wypłatą

Jak zapewnił komisarz, wypłaty dokonane po 30 czerwca nie będą objęte zmniejszeniem środków należnych krajom członkowskim Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że zgodnie z unijnymi przepisami należny każdemu krajowi UE zwrot za wypłacone dopłaty bezpośrednie jest obniżany o 10% w pierwszym miesiącu opóźnienia, 25% w drugim miesiącu i 45% w trzecim. 

Według komisarza taka decyzja jest odpowiedzią na trudności jakie mają niektóre kraje Wspólnoty z zakończeniem wypłat płatności bezpośrednich w pierwszym roku  stosowania zreformowanego systemu wsparcia bezpośredniego.

W Polsce dopłaty na czas?

Czy ta decyzja dotyczyć będzie także Polski? Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która obsługuję wnioski o dopłaty bezpośrednie zapewnia, że mimo trudności z systemem informatycznym zakończenie wypłat nastąpi w pierwotnym terminie, tj. do 30 czerwca br. Te zapewnienia należy jednak traktować bardzo ostrożnie. Wszyscy doskonale pamiętamy, jakie problemy z pzrekazywaniem płatności ARiMR miała w tej kampani. Decyzja KE o wydłużeniu ustawowego terminu daje ARiMR możliwość "zachowania twarzy" na wypadek gdyby jednak do końca czerwca br. wszystkie pieniądze nie trafiły do rolników.

Stan realizacji wypłat płatności bezpośrednich

Do 8 czerwca ARiMR wypłaciła 13,05 mld zł w ramach płatności bezpośrednich za 2015 rok, co stanowi 90,6% planowanej do wypłaty kwoty płatności. Natomiast Agencja zapowiada,  że do 13.06.2016 roku wypłacona zostanie kwota 13,7 mld zł, co będzie stanowić 95,1% planowanej do wypłaty kwoty płatności. Pieniądze z tytułu całkowitych lub częściowych dopłat trafiły dotychczas na konta bankowe 1,33 mln polskich rolników, czyli ponad 99 proc. beneficjentów. ARiMR przekazała także dotychczas na konta bankowe ok. 720 tys. rolników 1,25 mld złotych z tytułu dopłat ONW, a w ramach płatności rolnośrodowiskowych do ponad 55 tys. rolników trafiło 597,5 mln zł.

oprac. bcz na podstawie ARiMR

Fot. Bujoczek


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy