StoryEditor

Jest porozumienie ws. budżetu UE. Jednak mniej na rolnictwo

Jest kompromis w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 oraz funduszu odbudowy Europy. Ich wysokość pozostanie na wcześniej proponowanym poziomie, ale zmieni się struktura wydatków. Rolnictwu obcięto 7,5 mld euro z wcześniej proponowanych 15 mld euro na odbudowę po pandemii.
21.07.2020., 16:07h

Porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2021-27 oraz funduszu odbudowy gospodarki UE po pandemii osiągnięto dziś nad ranem, po pięciu dniach negocjacji.

Zakończenie negocjacji ogłosiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel (fot.)

Generalnie wartość całego budżetu UE na kolejne siedem lat nie została zmieniona. Wyniesie ona 1,074 bln euro. Również Fundusz Odbudowy pozostanie na wcześniej proponowanym poziomie - 750 mld euro. Ale zmieni się struktura wydatków. 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Wcześniejsza propozycja KE zakładała, że 500 mld euro zostanie przeznaczone na granty, a 250 mld euro na pożyczek.


Taki kompromis oznacza więc cięcia w wielu obszarach. Ucierpi m.in. rolnictwo, bo wydatki w tym obszarze zostaną zmniejszone o połowę do 7,5 mld euro (pierwotna propozycja zakładała 15 mld euro na odbudowę tego sektora po epidemii koronawirusa). Sporo mniej będzie także na transformację regionów węglowych (10 mld euro), na naukę i badania (zamiast 13,5 mld euro - 5 mld euro) czy program inwestycyjny (zamiast 30,3 mld euro - 5,6 mld euro).


Powiązanie wydatków na rolnictwo z celami klimatycznymi

Całość budżetu Wspólnej Polityki Rolnej ma być mocno związana z unijnym Zielonym Ładem. Aż 40 proc. wszystkich wydatkowanych w WPR pieniędzy ma być przeznaczone na walkę ze zmianą klimatu.

Wyrównanie dopłat

W konkluzjach Rady Europejskiej z 17-21 lipca 2020 roku znalazł się także zapis dotyczący konwergencji. Dopłaty w państwach członkowskich będą miały poziom co najmniej 200 euro na hektar w 2022 r. i 215 euro do 2027 r. Limitu dopłat (tzw. capping) wyniesie 100 tys. euro.

WPR a bezpieczeństwo żywnościowe

- Zreformowana i zmodernizowana wspólna polityka rolna (WPR) zapewni dostęp do bezpiecznej, wysokiej jakości, niedrogiej zróżnicowanej żywności. WPR będzie wspierać transformację w kierunku  rolnictwa zrównoważonego gospodarczo, środowiskowo i społecznie. Zapewni rozwój obszarów wiejskich. WPR będzie nadal realizować cele określone w Traktacie i zapewni odpowiedni poziom życia rolnikom i społeczności wiejskiej. WPR będzie również w pełni uwzględniać wymogi dobrostanu zwierząt – czytamy w konkluzjach.

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 12:20