Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Nowy, wyższy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze – złóż wniosek!

Obrazek

Od 1. stycznia br. zmieniły się przepisy dotyczące zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego na cele rolnicze. Wnioski można składać w urzędach miast i gmin do 28 lutego!

Grzegorz Ignaczewski7 lutego 2019, 09:08
Po pierwsze – zmieniają się limity pomocy – na szczęście na korzyść rolników. Podstawowy limit to 100 litrów ON/ha rocznie (było 86 l/ha) – do takiej ilości zakupionego oleju napędowego będzie przysługiwał zwrot akcyzy. Oczywiście, aby zwrot utrzymać, trzeba mieć  faktury za zakup takiej ilości paliwa. 

Zupełną nowością jest wprowadzenie dodatkowego limitu zwrotu akcyzy dla hodowców bydła. Od nowego roku przysługuje im dodatkowy limit ustalony jako 30l/DJP bydła wg stanu średniorocznego za rok poprzedzający (czyli w 2019 roku będą brane pod uwagę stany średnioroczne bydła z 2018 roku). Tutaj też obowiązuje zasada, że zwrot przysługuje do paliwa faktycznie zakupionego – na podstawie przedłożonych z wnioskiem faktur.

Hodowcy bydła muszą jednak pamiętać, że do wniosku o zwrot akcyzy będzie trzeba dołączyć zaświadczenie od kierownika biura powiatowego ARiMR, potwierdzające liczbę sztuk bydła w przeliczeniu na DJP w roku poprzednim (do pierwszego wniosku w danym roku). 

Podobnie jak w roku 2018, stawkę zwrotu akcyzy ustalono na 1 zł/litr ON. Tak więc w 2019 roku na każdy hektar użytków rolnych będzie przysługiwało maksymalnie 100 zł zwrotu akcyzy, a dodatkowo hodowcy bydła będą mogli otrzymać do 30 zł na każdą DJP utrzymywanego bydła. 

Wnioski o zwrot akcyzy w 2019 roku będzie można składać w dwóch terminach: od 1 do 28 lutego i od 1 do 30 sierpnia i jak zawsze należy je składać w urzędach gmin, na terenie których położone są użytki rolne danego gospodarstwa.

Przy okazji przypomnijmy, że prenumeratorzy top agrar Polska mogą skorzystać z atrakcyjnych rabatów na paliwo kupowane na stacjach PKN Orlen i Bliska. Szczegóły TUTAJ!


Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)