StoryEditor

Wszechstronne wykorzystanie gryki – plusy i minusy uprawy

Gryka może być wysiana jako główna roślina w uprawie, jako międzyplon, a także stosowana jako substrat do biogazowni. Niewiele roślin ma aż tyle zastosowań, a przy okazji nie wymaga dużych nakładów. Jakie są plusy i minusy uprawy gryki?
05.05.2024., 10:00h

Gryka i zwalczanie nicieni

Gryka jest rośliną uprawną, która pomaga zwalczać nicienie. Podobnie jak w przypadku rzodkwi oleistej, gryka wpływa na wylęg nicieni, ale to po wykluciu nie znajdują pożywienia, ponieważ gryka nie znajduje się w ich zakresie pokarmowym, dlatego też szkodniki umierają.

Wszechstronne wykorzystanie gryki

Gryka może być wykorzystywana jako plon główny, jako międzyplon, nadaje się również do biogazowni.

Jako międzyplon jest doskonałą rośliną, trzeba pamiętać, że jest wrażliwa na mróz, a dodatkowo nie zapewnia wystarczającego pokrycia powierzchni pola, dlatego często zalecane jest wysiewanie jej w mieszance.

Jeżeli planujemy grykę, jako roślinę główną, wysiew zalecany jest w okolicach połowy maja. Okres wegetacji to około 100 do 120 dni.

image

Czy ekoschemat „Rośliny miododajne” spełnia warunki dywersyfikacji?

Gryka prawie nie wymaga nawozów

Gryka jest dodatkowo rośliną mało wymagającą, jeżeli chodzi o stosowanie nawozów czy środków ochrony roślin. Ma niskie wymagania glebowe, rośnie nawet na glebach piaszczystych.

Jakie są wady uprawy gryki?

Jedną z wad uprawy gryki jest to, że ciężko określić czas zbioru. Jedne kwiatostany już dojrzewają, podczas gdy pojawiają się kolejne nowe kwiaty.

Bernat Patrycja

na podst. agrarheute

Fot: Daleszyński

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 11:15