StoryEditor

Wspólna Polityka Rolna: COPA-COGECA (dyplomatycznie) zadowolona

Unijna organizacja farmerska COPA-COGECA wyraziła zadowolenie z wyników konsultacji społecznych w sprawie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Teraz wszyscy z niecierpliwością oczekują na kolejny ruch Komisji Europejskiej.
11.07.2017., 10:07h
Ostatnie doniesienia z Brukseli raczej nie napawały optymizmem. Nieoficjalne informacje mówiły o planowanych drastycznych cięciach w unijnym budżecie na rolnictwo. Wprawdzie brukselscy urzędnicy ostatecznie nie potwierdzili tych rewelacji, ale wszyscy mają świadomość, że sprawa jest cały czas otwarta. Zwłaszcza, że coraz głośniej mówi się, że pieniądze potrzebne są na walkę z ociepleniem klimatu i problemem migracji, a po wyjściu z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii budżet będzie mniejszy.

Dyplomatyczne zadowolenie


Jak na razie dyplomatyczne zadowolenie z wyników konsultacji społecznych w sprawie przyszłej wspólnej polityki rolnej wyraziła COPA-COGECA, skupiająca organizacje rolnicze z całej Europy. Ich wyniki ukazały bowiem zdecydowane wsparcie dla silnej, prostszej, odpowiednio finansowanej WPR.

– Rolnictwo nie ogranicza się jedynie do produkcji żywności, lecz chroni środowisko i dba o wzrost i miejsca pracy, za co rolnikom i ich spółdzielniom należy się wsparcie – powiedział Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

– Dochody rolników są niskie i wynoszą one zaledwie 40% średnich zarobków w UE. Obywatelom Unii Europejskiej trzeba uświadamiać te fakty – dodał Czesław Siekierski przewodniczący Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

Podczas spotkania prezydencja estońska potwierdziła, że postępy w zakresie WPR należą do jej priorytetów.  


– Cieszę się z wyników konsultacji społecznych. Ukazują one, że zarówno rolnicy jak i obywatele dostrzegają potrzebę utrzymania silnej WPR w przyszłości, a także jej ujednolicenia i uproszczenia, by mogła skuteczniej stawić czoła wyzwaniom takim jak zmiany klimatu, wahania na rynkach czy wyludnianie obszarów wiejskich – powiedział Martin Merrild, przewodniczący COPA.

Szef COPA zwrócił uwagę na obawy związane z exodusem wiejskim i na znaczenie innowacji, wymiany pokoleń, a także ograniczenia liczby inspekcji i kontroli w celu zmniejszenia biurokracji, a także inwestycji i lepszego dostępu do finansowania. 


– Potrzebujemy ewolucji Wspólnej Polityki Rolnej naprawienia elementów, które się nie sprawdzają, by upewnić się, że w przyszłości będzie ona bardziej zrównoważona i konkurencyjna – dodał Martin Merrild.

Podsumowując spotkanie sekretarz generalny COPA-COGECA Pekka Pesonen powiedział: – Rolnicy i ich spółdzielnie zrobią wszystko, by Wspólna Polityka Rolna prawidłowo funkcjonowała w przyszłości i by poprawić pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym. Spółdzielnie odgrywają ważną rolę, pomagając rolnikom w uzyskaniu wyższych zysków ze sprzedaży swoich produktów. Będziemy nadal zajmować się tym tematem oczekując na publikację komunikatu Komisji Europejskiej w najbliższych miesiącach.

Co dalej?


Tzw. konkluzje z konsultacji nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej Bruksela opublikuje pod koniec roku. Będzie to komunikat dla wszystkich państw członkowskich. Najprawdopodobniej będzie on zawierał alternatywne scenariusze kształtu przyszłej unijnej polityki rolnej. Jego publikacja zapoczątkuje formalny proces jej uzgadniania. Dopiero na początku 2018 r. Bruksela przedstawi konkretne propozycje rozwiązań legislacyjnych. Zdaniem naszych polityków to ostatni moment dla obrońców Wspólnej Polityki Rolnej i polityki spójności, aby zewrzeć szyki w obronie ich finansowania.

– Bez stanowczej interwencji rządów, w tym rządu Prawa i Sprawiedliwości, kraje członkowskie mogą się obudzić bez żadnych pieniędzy z budżetu Unii – podsumowuje Czesław Siekierski, szef komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim.   wk

Fot. Łuczak
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 13:10