Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Zakup ciągnika i przejście na VAT. Kiedy złożyć deklarację VAT-R?

Obrazek

Rolnik ryczałtowy planuje zakupić ciągnik i przejść na VAT. W którym momencie powinien złożyć deklarację VAT-R?

Roman Włodarz15 kwietnia 2023, 13:05

Czytelnik pyta: Zakup ciągnika i przejście na VAT. Kiedy złożyć deklarację VAT-R?

Jestem rolnikiem ryczałtowym. W połowie kwietnia planuję zakup ciągnika i przejście na VAT. W jakim momencie powinienem złożyć deklarację VAT-R?

Ekspert VAT odpowiada:

Podatnicy wymienieni w art. 15 ustawy o VAT, zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT mają obowiązek przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 15 ustawy (czynności opodatkowanej) zarejestrować się jako podatnicy czynni. Ustawa o VAT nie zmusza do składania deklaracji VAT-R z początkiem miesiąca, jednak US, ze względu na cykl rozliczeniowy VAT (miesiąc lub kwartał) sugerują taki termin. Zatem nasz Czytelnik może złożyć deklarację VAT-R np. dzień przed nabyciem ciągnika albo z końcem marca.

Dyżur naszego eksperta VAT

Roman Włodarz
fot. envato.elementsPicture of the author
Autor Artykułu:Roman Włodarz
Pozostałe artykuły tego autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 04/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)