Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek rzepaku>

Potęgi światowe podliczają zyski, a Kernel mocno inwestuje

Obrazek

Największe koncerny światowe rynku oleistych pokazują swoje wyniki finansowe. Natomiast mniejsi inwestują, by w przyszłości mocniej konkurować.

dr Juliusz Urban5 sierpnia 2019, 14:18

Światowy koncern przetwórczy i handlowy Bunge w okresie od stycznia do czerwca 2019 r. wykazał w swym raporcie finansowym zysk netto w wysokości 259 mln USD. Podczas, gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku zanotował straty w wysokości 33 mln USD.  Według raportu, zysk brutto w pierwszej połowie 2019 roku wzrósł o 2,5% i wyniósł 949 milionów USD w porównaniu do 926 milionów USD w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jak informuje koncern, tak duży przyrost był spowodowany wzrostem w segmencie przerobu i handlu nasion oleistych, a jednocześnie w segmencie zbóż wyniki spadły (UkrAgroConsult).

Międzynarodowa firma Bunge jest jednym z czterech największych potentatów na rynku rolnym. Zajmuje się zaopatrzeniem, sprzedażą, przechowywaniem nasion oleistych i zbóż, przetwarzaniem nasion oleistych, produkcją cukru i etanolu z trzciny cukrowej, przetwarzaniem pszenicy, kukurydzy i ryżu oraz sprzedażą nawozów. Firma jest reprezentowana w ponad 40 krajach. W Polsce, w skład koncernu wchodzą m.in. Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A. z fabrykami w Kruszwicy i Brzegu.

ADM – drugi z „wielkiej czwórki” światowego handlu i przetwórstwa towarów rolniczych traci – jak podaje, za Reutersem portal branżowy OilWorld – skorygowany zysk netto amerykańskiego koncernu, w drugim kwartale 2019 r. spadł o 41,3% i wyniósł 340 mln USD.

Przyczyn spadku zysków ADM upatruje w ograniczeniu rynku chińskiego, co stało się powodem zaostrzenia konkurencji między amerykańskimi przedsiębiorcami.

Ponadto ADM poniósł ogromne szkody z powodu bezprecedensowych wiosennych powodzi w Stanach Zjednoczonych. I choć klęski żywiołowe dotknęły także trzech innych głównych handlowców: Bunge, Cargill i Louis Dreyfus, to jednak ADM ma większe zakłady i moce produkcyjne w USA. Dlatego wpływ zjawisk pogodowych na wyniki ADM był znaczący.

Zyski zmniejszyły także, należące do koncernu południowoamerykańskie zakłady przetwórcze, ponieważ ceny soi w Brazylii wzrosły. Natomiast popyt w Chinach spadł z powodu konfliktu handlowego ze Stanami Zjednoczonymi i znacznej, ponad 30% redukcji trzody chlewnej w efekcie rozszerzającego się ASF.

ADM w Polsce ma dwa zakłady przerobu rzepaku: w Szamotułach (Wielkopolska) i Czerninie na Mazurach. Jak na razie, wyniki firmy miały jedynie wpływ na częściowe zredukowanie w Polsce aktywności w zakresie handlu zbożami, gdyż to ta działalność ostatnio ucierpiała najbardziej.

Natomiast Kerner, jeden z największych producentów oleju słonecznikowego na Ukrainie mocno stawia na rozwój. Kernel jest holdingiem notowanym na GPW. Dzięki swej ekspansywnej strategii buduje kolejne nowoczesne zakłady. W regionie Chmielnickim powstaje zakład, którego wydajność dobowa wyniesie 3 tys. ton. Zakład będzie pracował w cyklu zamkniętym, od przyjęcia nasion do wysyłki oleju butelkowanego. Ponadto na terenie zakładu zostaną zbudowane potężne elewatory umożliwiające składowanie i przeładunek 180 tys. ton jednorazowo. Kernel (jak informuje UkrAgroKonsult) planuje uruchomienie nowej jednostki produkcyjnej obejmującej: tłocznię, rafinerię, butelkownię, magazyny surowców i produktów oraz systemy uzdatniania wody, oczyszczalnię ścieków, a także infrastrukturę drogową i kolejową – już w 2020 roku.

I chociaż marże na butelkowanym oleju słonecznikowym z roku na rok się zmniejszają, jak podaje na swych stronach Kernel Holding S.A., to tak olbrzymie zakłady powstające u naszego wschodniego sąsiada będą mieć zapewne duże znaczenie dla rynku oleju słonecznikowego. Będą wywierać także wpływ na ceny innych olejów roślinnych, w tym powszechnie u nas używanego oleju rzepakowego.

Juliusz Urban    Fot: CzubińskiPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)