Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Skup świń: Ceny niestety tąpnęły

Obrazek

Ceny nie miały spadać, a deficyt tuczników jeszcze niedawno sygnalizowany przez skupujących wróżył podwyżki. Stało się odwrotnie.

Jan Bromberek19 kwietnia 2018, 11:18
Ceny tuczników niestety po okresie stabilizacji spadły i to wcale nie tak mało. Wczoraj na niemieckiej dużej giełdzie VEZG obniżono stawkę za kg żywca o 3 eurocenty/kg do poziomu 1,42 euro/kg w kl. E, (wobec 1,45 euro/kg w klasie E).

Oznacza to oczywiście, że następnego dnia polskie ubojnie i skupujący również skorygowali cenniki. Większość ubojni z tą z centralnej polski obniżyła cenę poubojową o 15, 16 groszy za kg.

Natomiast pośrednicy skorygowali cenę żywca o 10 do 15 groszy/kg. Mechanizm ten przy obniżkach działa za każdym razem, nawet w czasach gdy świń brakuje - a takie mamy obecnie.

Tuczniki zgłaszane do sprzedaży odbierane są od rolników praktycznie z dnia na dzień, nie ma kolejek, wydłużania odstaw itd. zatem popyt jest, a ceny nie ma. Tym bardziej, że pełną parą rusza sezon grillowy praktycznie w całej Europie, a u nas sezon komunijny.

Dodatkowo europejscy odbiorcy mają szanse na większe wysyłki wieprzowiny do Chin - jest to efekt obłożenia przez Państwo Środka cłami wieprzowinę amerykańską. A właśnie dostawcy zza oceanu są największą konkurencją na tym rynku dla eksporterów unijnych.

Nic to nie daje i rynek obniża ceny tuczników. Dodatkowo dzieje się to przy bardzo wysokich cenach warchlaków - te importowane z Danii kosztują już ok. 340 zł/szt., a z polskich ferm ok. 300 zł/szt.
jbr

Sprawdź ceny w swojej okolicy - sonda cenowa!

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy