Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Skup świń: Obniżka bez powodu

Obrazek

Niestety po kilku tygodniach nadziei na stały wzrost cen tuczników zimny prysznic rolnikom zafundowało niemieckie VEZG, obniżając cenę świń o 3 eurocenty/kg w klasie E. Nasze krajowe zakłady zrobiły dokładnie to samo.

Jan Bromberek14 czerwca 2018, 11:52

Po obniżce 1,44 euro/kg w klasie E – tyle po wczorajszej obniżce minimalnie płacą zakłady mięsne w Niemczech za tuczniki. U nas jest to o kilka eurocentów/kg mniej, przez co znowu cena poubojowa wróciła w okolice 6 zł. 

Z kolei cena za żywiec na powrót ociera się o 4 zł/kg – oczywiście w przypadku dostaw po kilka sztuk. Przy większych partiach można wprawdzie wynegocjować 4,55-4,65 zł/kg – jest to przynajmniej 10 gr/kg mniej niż jeszcze na początku tygodnia. 

Skąd zatem ta obniżka? Trudno ją wytłumaczyć. Z wszelkich dostępnych danych wynika, że w Europie zbliża się okres (lipiec – sierpień) w którym będzie wyjątkowo mało tuczników kierowanych na ubój. Do tego rusza mundial w Rosji, co sprzyja spożyciu wieprzowiny przez kibiców w całym regionie.

Jednak już kilka dni przed środową obniżką w Niemczech wśród ubojni dało się słyszeć, że cena musi spaść, bo jak się wyraził jeden z największych graczy na tym rynku, „cena świń jest za wysoka”. 

By wpłynąć na obniżenie cen, ubojnia z centralnej Polski nawet ograniczyła uboje na początku tygodnia i nie czekając na notowania VEZG, już w poniedziałek korygowała ceny. 

Zatem ostatnia obniżka jest działaniem spekulacyjnym. Niektórzy twierdzą, że jest to sposób na zakup jeszcze tańszego towaru przed okresem wakacyjnym, w którym podaż tuczników  w całej Europie spadnie. 

jbr
fot. Kurek


Sprawdź ceny w swojej okolic – sonda cenowa!


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)