Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Lubuskie: Czy zbiory kukurydzy na ziarno będą wcześniej?

Wszystko wskazuje na to, że w województwie lubuskim zbiory kukurydzy w tym roku rozpoczną się już w drugiej połowie września.

dr Juliusz Urban10 września 2019, 09:08

Na wysokie plony rolnicy z północnych powiatów Dolnego Śląska, Wielkopolski, Lubuskiego i południowej części Kujaw za bardzo nie liczą. To rejony kraju najbardziej dotknięte tegoroczną suszą. Widać to nie tylko w raportach IUNG w Puławach, ale przede wszystkim na polach.

Słabe plantacje są także w centrum Polski. Jedynie północ i ściana wschodnia mają nadzieję na niezły zbiór. Kukurydza wszędzie jednak jest bardzo różna. Są plantacje częściowo jeszcze zielone, w większości jednak na polach widać place bardzo niskich roślin o trzcinowatym pokroju i mocno skróconych, lub nawet niewykształconych kolbach. Dodatkowo w regionach kraju, gdzie brakowało masy zielonej a jest hodowla bydła, wiele hektarów kosi się na kiszonkę.

Generalnie fachowcy prognozują krajowe zbiory kukurydzy na poziomie 4 mln ton, coraz więcej przebija się jednak głosów, że będzie to raczej bliżej 3,5 mln ton. Na weryfikację tych szacunków będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Ireneusz Kaminiarz z gospodarstwa Niedźwiady k. Świebodzina twierdzi, że spodziewa się w tym roku plonu nie większego jak 5-6 ton suchego ziarna z 1 hektara. Byłby to scenariusz powtarzający się już drugi rok z rzędu.

ZOBACZ FILM!

Juliusz UrbanPicture of the author
Autor Artykułu:dr Juliusz Urban
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)