Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

GUS: Zboża dobrze przezimowały

Obrazek

W swoim najnowszym raporcie pt: "Wstępna ocena przezimowania upraw ozimych" Główny Urząd Statystyczny poinformował, że zboża przetrwały zimę lepiej niż w roku ubiegłym.

Bartłomiej Czekała5 maja 2015, 10:41

W okresie od września 2014 do marca 2015 roku pogoda sprzyjała oziminom. Temperatura we wspomnianym okresie była wyższa od przeciętnej z ostatnich kilku lat. Jednak mimo korzystnych temperatur negatywnie należy ocenić stopień rozkrzewiania się zbóż ozimych. Części upraw zagrażała i nadal zagraża susza. Brak opadów w okresie zimowym doskwiera także wiosną, stąd dalszy przebieg wegetacji ozimin stoi pod wielkim znakiem zapytania. Jednak, jak podaje GUS, do końca marca zaoranych zostało ok. 0,1% powierzchni zasiewów zbóż ozimych. W skali kraju najwięcej zaorano rzepaku ozimego – 0,4% powierzchni wszystkich zasiewów tej rośliny, które GUS oszacował w sezonie 2014/2015 na 0,8 mln ha. Dla porównania  – rok temu zaorano po zimie 0,5% powierzchni wszystkich krajowych zasiewów rzepaku, a 2 lata temu - 2%.

Zarówno temperatury w okresie zimowym, jak i opady na przełomie marca i kwietnia br. miały wpływ na tzw. wskaźnik zieleni ozimin. Cyfrowa analiza zdjęć satelitarnych wykonanych w II dekadzie kwietnia wykazała, że w porównaniu do analogicznego okresu 2014 roku wskaźnik zieleni był lepszy w woj. lubuskim i zachodniopomorskim, podobny w woj. wielkopolskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim, a najgorszy w woj. dolnośląskim i śląskim.

oprac. bcz

Źródło: BGŻ

Fot. WalerowskaPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)