Reklama zniknie za 11 sekund

Sezonowcy na umowach

Obrazek

Łatanie dziur budżetowych dosięga też rolnictwa. Uszczelnianie szarych stref obejmie zatrudnianie pracowników rolniczych, szczególnie sezonowych. Poza budżetem państwa skorzystają KRUS i NFZ. A czy skorzystają rolnicy i pracownicy?

Aneta Lewandowska31 października 2017, 18:30
Pamiętam, kiedy jako nastolatkowie wstawaliśmy o 3 nad ranem żeby załapać się na jak najlepsze rzędy na polu malin. Płacono nam za pełne pojemniki, więc urodzajny rząd, przy którym koszyczki same się zapełniały, był na wagę złota. Wypłata następowała pod koniec dnia roboczego. Nigdy nie udało mi się zarobić dużo, bo więcej malin… zjadłam. Na plantacji pracowały dziesiątki ludzi. W zależności od stanowiska pracy, płacono za pełen koszyk lub za godzinę pracy. Nigdy nie słyszeliśmy o umowach. To samo dotyczy tych, którzy pracowali przy zbiorze ogórków, truskawek, jabłek, wiśni… Możliwe, że rocznie jest ich nawet pół miliona.


Ministerstwo rolnictwa opublikowało projekt ustawy, który mówi o opodatkowaniu pracowników sezonowych. Nałoży to na rolników obowiązek zatrudniania pracowników. Powstanie specjalna umowa - umowa o pomocy przy zbiorach. Będzie zawierać opis prac przy zbiorach i ewentualnych dalszych czynnościach, takich jak czyszczenie, obieranie, pakowanie itp. Dotyczyć będzie zbioru jabłek, gruszek, truskawek, malin, borówek, wiśni, czereśni, brzoskwiń, śliwek, papryki, pomidorów, ogórków, pieczarek, cebuli, kalafiorów, cukinii.


Czyżby ta forma była kolejną formą umowy “śmieciowej”? Tak jak na umowie o dzieło, pracownicy nie będą mieli zapewnionej stawki minimalnej. Według ministerstwa legalne zatrudnienie pracowników pomoże ochronić ich w razie chorób, wypadków i innych zdarzeń. Rolnik, jako pracodawca, ma ubezpieczyć pracownika, płacąc za niego składkę.

NZF i KRUS 

Przewiduje się, że wprowadzenie legalnego zatrudnienia sezonowego da 2 mld złotych do kasy NFZ w ciągu dziesięciu kolejnych lat. KRUS ma zyskać 630 mln złotych z tytułu składek wypadkowych, chorobowych i macierzyńskich. Najmniej ma zyskać budżet państwa, bo tylko 193 mln złotych

Zasady

Umowa o pomoc przy zbiorach będzie mogła być zawarta na mniej niż 90 dni. Miesięczny podatek ma wynosić około 300 złotych od jednego pracownika, opłacony jednorazowo w ciągu maksymalnie 6 dni od zawarcia umowy. Ubezpieczonemu przysługuje jednokrotna wypłata odszkodowania, zarówno wypadkowego, chorobowego jak i macierzyńskiego. 


Czy ustawa okaże się skutecznym narzędziem pomocy pracownikom sezonowym, w tym coraz większej grupie Ukraińców? A może to tylko powiększy szarą strefę? Jeśli umowa nie przewiduje stawki minimalnej, czy rolnicy-kombinatorzy nie “odliczą” sobie składki od godzinówki, płacąc sezonowcom marne grosze? Na odpowiedzi będziemy musieli jeszcze poczekać.


al 


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)