Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Sami sobie zamęczamy glebę

Obrazek

Sposób traktowania gleby uwidacznia się na roślinach, w tym, w jakiej są kondycji, ile mają do dyspozycji składników pokarmowych i w jakim stanie przetrwają okresy niedoborów wody. Na stan gleby mamy jednak bezpośredni wpływ.

Jacek Daleszyński17 grudnia 2021, 08:00
Uprawa gleby to jeden z najważniejszych elementów agrotechniki. Jej stan przed siewem będzie miał kluczowe znaczenie do dalszego rozwoju roślin. Wpływać będzie na mikroorganizmy glebowe niezbędne do poprawy żyzności, na zdolność korzeni do przenikania gleby, dostępność składników, czy możliwości gleby odnośnie do magazynowania wody, co będzie kluczowe dla roślin podczas okresów bezdeszczowych.

Żyzność przede wszystkim

Co to właściwie jest żyzność gleby? W skrócie można ją określić jako zdolność plonotwórczą. Gleba żyzna charakteryzuje się:
  • odpowiednią zdolnością do magazynowania wody,
  • zdolnością do zmagazynowania składników pokarmowych dostępnych dla roślin,
  • transpiracją na poziomie zapewniającym możliwość pobrania wody i składników pokarmowych przez rośliny.


Mocne rośliny rosnące na takiej glebie mogą wtedy korzystać z czynnego promieniowania fotosyntetycznego dzięki dużej powierzchni liści.

Ograniczenia nowej WPR

Ograniczenia te mówią m.in. o zmniejszeniu stosowania m.in. nawozów azotowych. W związku z tym gleba, którą będziemy mniej nawozić, musi pozwolić roślinom na wytworzenie odpowiednio silnych i rozbudowanych korzeni, żeby te mogły pobrać składniki bardziej efektywnie, bo będzie ich mniej. Te ograniczenia to także mniej substancji czynnych do ochrony roślin. Wymusi to m.in. mechaniczne zwalczanie chwastów, czy takie zarządzanie płodozmianem, które pozwoli za wykorzystanie dostępnych jeszcze substancji do zwalczania konkretnych chwastów w innych uprawach.
Będziemy mieli także coraz mniej substancji grzybobójczych. W tym przypadku liczyć musimy się niestety z mutacjami grzybów, polegającymi na uodparnianiu się na dostępne substancje. Jeszcze większego znaczenia niż teraz nabierze zarządzanie resztkami pożniwnymi, które są naturalnym siedliskiem patogenów, nie tylko grzybowych. Przy niemal całkowitym braku skutecznych środków owadobójczych (na te dostępne szkodniki coraz szybciej się uodparniają) skuteczną walką może być np. płodozmian. Wciąż bowiem inne metody np. biologiczna są niewystarczająco skuteczne i drogie.

Więcej przeczytasz w najnowszym wydaniu „top agrar Polska”.jd, fot Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)