Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Rynek zbóż: Jaka przyszłość czeka Elewarr?

Obrazek

Władze spółki Elewarr zaprzeczają doniesieniom o złej kondycji finansowej firmy i zapewniają, że wszystkie zobowiązania wobec rolników są regulowane na bieżąco. Firma zaprezentowała także swoje plany inwestycyjne na przyszłość.

wk18 kwietnia 2019, 07:56
Płynność Elewarru jest zachowana i wszelkie informacje o kłopotach finansowych są nieprawdziwe – zapewniał na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa zarząd firmy.

Z informacji przekazanej posłom wynika, że od 1.07.2018 do 28.02.2019 zysk z działalności operacyjnej spółki wyniósł 1 835 478 zł, a strata netto 270 tys. zł. Jednak spółka wypracowała marże ze sprzedaży towarów w wysokości ponad 11%. Podczas, gdy w analogicznym okresie 2017/2018 było to tylko 3,06%. Planowany zysk netto za bieżący rok obrotowy może wynieść 2,9 mln zł.

Trudny czas na rynku zbóż

Władze spółki przyznały jednak, że działają w bardzo trudnej biznesowo rzeczywistości.

- Spółka jest narażona ryzyko cenowe kupna i sprzedaży i to bardzo wysokie. Trafimy odpowiednio w rynek – zarobimy dużo, nie trafimy – niestety, będziemy musieli się liczyć ze stratami - tłumaczył posłom prezes spółki Elewarr Daniel Alain Korona.

Przedstawiciel firmy przypomniał także, że Elewarr został powołany do przechowywania rezerw państwowych, a teraz musi ubiegać się o te rezerwy konkurując z podmiotami  prywatnymi.

W przyszłości spółka planuje kontynuować działalność usługową, dążąc do maksymalnego wykorzystania powierzchni magazynowej. Dodatkowo Elewarr przewiduje osiągnięcie przychodów z usług wynajmu powierzchni biurowych, dachowych, placów, warsztatów, gruntów.

Strategia Elewarru na najbliższe lata

Istotnym elementem działań firmy będą inwestycje dotyczące rozbudowy jej potencjału gospodarczego w miejscach gdzie jest on niewystarczający i stanowi barierę dla ekspansji. Dlatego zakłada się zwiększenie pojemności magazynowej do ok. 750 tys. ton. W tym celu Elewarr:

  • rozważa rozbudowę powierzchni magazynowej (silosy) o około 20 tys. ton w obiekcie położonym w Rzeszowie. Ostateczna powierzchnia uzależniona będzie od warunków technicznych i wielkości terenu, na którym można przeprowadzić inwestycję,
  • rozważa budowę nowej suszarni zbożowej o możliwości wysuszenia do 1 tys. ton na dobę kukurydzy na terenie obiektu Spółki w Rzeszowie i w Bielsku Podlaskim,
  • planuje rozbudowę powierzchni magazynowej (magazyn płaski) na terenie obiektu Spółki położonego w Kępnie,

Dlaczego posłowie interesują się spółką Elewarr?


Prezes Elewarru wyraził także zdziwienie, że Sejm w  ogóle interesuje się spółką, która ma tylko 1% udziału w rynku.

- Tu jest mit, że spółka trzęsie rynkiem. To nie jest prawda. Przywróćmy proporcje - mówił prezes Korona.

Takie uwagi nie spodobały się członkom komisji rolnictwa.

– Ja bym jednak prosił, żeby w imieniu rządu się pan wypowiadał, bo pan próbuje nas pouczać i ja jakoś tak nie bardzo - odpowiedział prezesowi Koronie były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

- Panie prezesie pan zadaje pytania dlaczego interesujemy się spółką, która ma tylko 1% udziału w rynku. Ale jednocześnie pan minister pisze do nas w materiale, że Elewarr jest to jedna z wiodących spółek w branży przechowalnictwa zbóż. Więc jest to niespójne. Po drugie, muszę panu prezesowi powiedzieć, że skoro jest to spółka państwowa to posłowie mają obowiązek się nią interesować - skomentował przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa poseł Jarosław Sachajko.   wk

Fot. Twardowski


Ogólnopolska Giełda Rzepaczano-Zbożowa
Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)