Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Obserwuj wcześnie siany jęczmień

Obrazek

Przebieg pogody sprawia, że siany w pierwszej kolejności jęczmień szybko się rozwija. W tym samym tempie mogą się też rozwijać na nim choroby.

Jacek Daleszyński21 października 2021, 14:02
Najważniejsze jesienią choroby, które mogą wystąpić na jęczmieniu to oczywiście mączniak i plamistość siatkowa (na zdjęciu, typ net – siatka). W przypadku plamistości mamy właśnie sprzyjającą jej rozwojowi pogodę: temperatura kilkunastu °C, duża wilgotność powietrza i deszcz oraz wiatr ułatwiający rozprzestrzenianie zarodników, np. z resztek pożniwnych. Patogen w ogóle preferuje lata chłodniejsze i wilgotniejsze, więc pogoda jesienna sprzyja porażaniu przez niego jęczmienia.

Pierwsze objawy tej choroby mogą wystąpić już na siewkach w postaci drobnych brunatnych plamek. Wtedy nie przypominają one jeszcze typowej dla choroby siatki. Po kilku- kilkunastu dniach chorobę można już stosunkowo łatwo rozpoznać, bo plamy przybierają postać charakterystycznej siatki. Czasem plamy nie mają formy siatki, ale ich barwa i często ułożenie wzdłuż nerwów i odcięcie brzegów plam przez nerwy właśnie pozwala rozpoznać chorobę.

Mączniak – jesienny bywalec zbóż

Mączniak poza jęczmieniem poraża też inne zboża jesienią. Jego objawy można zaobserwować na jęczmieniu od fazy 2 liści. Choroba jesienią nie rozwija się bardzo intensywnie, niemniej jej sprawca będąc pasożytem bezwzględnym (bytującym na żywej tkance) może dość mocno osłabić rośliny przy większym nasileniu występowania.
Do infekcji mączniakiem może dojść w szerokim zakresie temperatur 5–30°C. Optymalna temperatura jednak to 12–20°C i wysoka wilgotność (zakres 50–100%). Objawy są właściwie wszystkim rolnikom bardzo dobrze znane i generalnie nie da się pomylić tej choroby z żadną inną. Czasem można mieć wątpliwości, jeśli na liściach zaobserwuje się już starą grzybnię, która przybiera kolor szary i ciemnoszary. Wczesne natomiast, pierwsze objawy mogą przypominać chlorozę podobną do niedoborów siarki.

Progi szkodliwości

Na jęczmieniu ozimym jesienią próg szkodliwości mączniaka zostaje osiągnięty, kiedy dolne (starsze) liście roślin są porażone, a porażenie roślin (pierwsze objawy) wynosi 50-70%. W przypadku plamistości siatkowej jest to 10–15% liści z objawami choroby w fazie końca krzewienia.

Zwalczanie

Z praktyki wynika, że niektórzy rolnicy zwalczają te choroby jeszcze przed osiągnieciem przez nie progów szkodliwości. Stosują w tym celu fungicydy oparte najczęściej na morfolinach (na mączniaka) czy triazolach (na plamistość siatkową). Przed zabiegiem jednak należy dokładnie sprawdzić, czy etykieta preparatu dopuszcza jego jesienne zastosowanie.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)