Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Z pałecznicą walcz jeszcze przed siewem zbóż

Obrazek

Pałecznica zbóż i traw staje się coraz większym wyzwaniem, w tym roku wystąpiła także w większym nasileniu. Walczymy z nią dobrze dobraną zaprawą nasienną. Jaką zaprawę wybrać?

dr Maria Walerowska23 lipca 2021, 06:00

Pałecznica najczęściej pojawia się, gdy zimą długo zalega warstwa śniegu – podobnie jak pleśń śniegowa, ale najczęściej w niższych temperaturach. Na porażonych, brunatniejących i gnijących roślinach widać szarobiałą grzybnię. Objawem pozwalającym na odróżnienie jej od pleśni śniegowej jest obecność przetrwalników – sklerocjów na pokrytych grzybnią liściach i pędach, ciemnobrunatne lub brązowe drobne grudki zbitej grzybni, przypominające ziarenka żwiru.

Jej wystąpieniu zapobiega przerwa w uprawie zbóż na tym samym polu, przyspieszenie mineralizacji resztek pożniwnych (stosowanie azotu na słomę lub wapna), unikanie wysokich norm siewu, siew w optymalnym terminie.

Zwalczanie chemiczne jest możliwe za pomocą zaprawiania ziarna. Wśród s.cz. dobrą skuteczność wykazuje sedaksan, mniejszą fludioksonil. W jęczmieniu m.in. przeciwko pałecznicy zarejestrowana jest zaprawa zawierająca fludioksonil, sedaksan i tritikonazol.

Podobna do pleśni śniegowej

Na pierwszy rzut oka z daleka na polu porażenie przez pałecznicę zbóż i traw może przypominać pleśń śniegową. I faktycznie, pałecznica wystąpiła w tym roku wczesną wiosną w niektórych rejonach, powodując placowe przerzedzanie łanów zbóż. Rośliny mogą zamierać pojedynczo lub grupami. Przy słabym porażeniu rośliny sąsiednie mogą kompensować wypady silniejszym krzewieniem. Przy silnym porażeniu rośliny gniją i zamierają.

Fot. WalerowskaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)