Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Żywienie świń>

#forumTopAgrar: Angielski sposób na ciężkie prosięta

Obrazek

Czy strategie zarządzania, mające na celu maksymalizację wzrostu prosiąt są opłacalne dla hodowcy? – pytał podczas tegorocznego, II Forum Rolników i Agrobiznesu Phil Boyd, ekspert z dziedziny żywienia świń z Wielkiej Brytanii. 

Anna Kurek22 listopada 2017, 15:19
– Trzeba się zastanowić jaki jest wpływ masy odsadzeniowej na dalsze wyniki odchowu i późniejszego tuczu świń – mówił podczas sesji satelitarnej II Forum Rolników i Agrobiznesu Phil Boyd z Wielkiej Brytanii z firmy Primary Diets

Jego zdaniem prosięta ważące po porodzie ok. 1 kg potrzebują o 10 dni więcej do uzyskania masy rzeźnej niż te ważące 1,7–2,5 kg. W badaniach udowodniono, że nie można liczyć na tzw. efekt kompensacyjnego wzrostu. To oznacza, że świnie w późniejszych etapach odchowu nie nadgonią start z życia płodowego oraz okresu ssania. 

– Tak więc niskie masy urodzeniowe, które są obecnie związane z bardzo plennymi, nowoczesnymi liniami genetycznymi, są dla producentów świń poważnym wyzwaniem – podkreślał Boyd. 

Według eksperta innowacyjne strategie żywieniowe są w stanie wpływać na masę urodzeniową prosiąt, nawet tych z licznych miotów. Równie ważne z punktu widzenia produkcyjnego wydaje się być zmniejszanie różnicowania się prosiąt rodzących się w licznych miotach oraz osiąganie jak największych przyrostów w okresie ssania. 

– Dla przyrostów w okresie ssania najważniejsza jest laktacja loch. Trzeba pamietać, że na przyrost miotu rzędu 2,75 kg/dzień potrzeba aż 9 kg mleka dla osesków. Oznacz to, że matka musi pobrać ok. 7,5 kg paszy – wyliczał ekspert.

Więcej o tym jak skutecznie wpływać na masy urodzeniowe i odsadzeniowe prosiąt przeczytacie Państwo w styczniowym wydaniu "top świnie".  aku


1 z 2
Phil Boyd opowiada o tuczu w Wielkiej Brytanii

Phil Boyd opowiada o tuczu w Wielkiej Brytanii

2 z 2
Phil Boyd opowiada o tuczu w Wielkiej Brytanii

Phil Boyd opowiada o tuczu w Wielkiej Brytanii

Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)