StoryEditor

Poród pod kontrolą, czyli opieka akuszerska w chlewni

Czy i jak zaopiekować się świniami w czasie porodu? To pytanie nie raz wraca do hodowców, bo od tego wszystko się zaczyna. Brak pomocy akuszerskiej i zaniedbane noworodki pogrzebały marzenia niejednego producenta świń o wysokich wynikach produkcyjnych.
26.02.2024., 10:10h

W dni, w które spodziewamy się porodów, a nawet dobę wcześniej musimy być w gotowości, by nieść pomoc rodzącym maciorom. Obsługa porodówki powinna obserwować lochy, być gotowa do przyjęcia prosiąt oraz do ewentualnej pomocy lochom. Obserwujemy je na kilka dni przed porodem. Pierwsze objawy to tzw. opuszczenie wymienia – gruczoły mlekowe powiększają się i są obrzmiałe, zaczerwienienie i obrzęk sromu. Na ok. 24 godz. przed wyprosieniem locha zaczyna być pobudzona, często zmienia pozycję – wstaje i kładzie się na zmianę. Jeśli ma z czego, próbuje tworzyć gniazdo. Dlatego warto zapewnić na ten czas np. worki jutowe, które lochy chętnie do tego wykorzystują.

Początek porodu

Pokazanie się siary, częste oddawanie moczu i wyciek śluzu z dróg rodnych wskazują, że w najbliższym czasie rozpocznie się poród. Wtedy w celu zwiększenia higieny należy wysypać kojec porodowy preparatem do suchej dezynfekcji. Kiedy rozpocznie się akcja porodowa, należy włączyć matę grzewczą lub promiennik, aby zapewnić komfort cieplny noworodkom. Trzeba pamiętać, aby zarówno mata, promiennik lub inne urządzenie grzewcze nie ogrzewały listwy mlecznej lochy. Może to dopro...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 12:13