Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Żywienie świń>

Centrum doskonalenia AB Neo - Primary Diets. Firma otwiera nowoczesną fermę doświadczalną

Obrazek

- Nowe Centre of Excellence jest największym w Europie demonstracyjnym ośrodkiem dedykowanym żywieniu prosiąt, który „imituje warunki rynkowe”. To zupełnie nowa jednostka badawcza, która została zaprojektowana, by umożliwić sprawdzenie pomysłów badawczych na wielką skalę, w środowisku stanowiącym niemal warunki rynkowe - mówi dyrektor techniczny AB Neo - Primary Diets, Simon Tibble. 

Anna Kurek16 grudnia 2022, 11:01

Centrum doskonalenia jest zlokalizowane w Aragonii w samym sercu produkcji trzody chlewnej w Hiszpanii – i ma chlewnie, które są w stanie przyjąć 1300 prosiąt tygodniowo w 7 komorach.  W każdej komorze są 52 kojce, w których prosięta spędzą po 6 tygodni, co umożliwi badaczom skoncentrowanie się na rozwoju, ocenie i innowacyjnych rozwiązaniach żywieniowych dla okresu po odsadzeniu.

- Centre of Excellence jest wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, w tym systemy środowiskowe i żywieniowe oparte na najnowocześniejszych technologiach.  Posiada automatyczny system mieszania i dostarczania paszy dostępnej z 28 silosów, który pozwala dostarczyć indywidualnie skomponowaną mieszankę do poszczególnych kojców.  Jedna z komór jest wyposażona w 4 inteligentne podajniki; prosięta będą stale monitorowane elektroniczne. Będą zaczipowane w celu rejestrowania ich masy ciała, dziennego pobrania paszy i konsumpcji wody.  Rejestrator danych zapisze również temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną, poziom wilgotności, dwutlenku węgla i amoniaku - mówi Tibble.

Jednostka badawcza pozostanie w kontakcie z gospodarstwem macierzystym w celu uzyskania historii prosiąt przed odsadzeniem, jak również z tuczarnią w celu ustalenia, w jaki sposób zmiany dotyczące okresu po odsadzeniu wpłyną na żywotność zwierząt.

Stawiają na rozwój

AB Neo - Primary Diets od dziesięcioleci skupia się na badaniach i rozwoju oraz opracowaniu produktów w swoich czterech osobnych zakładach. Spółka wypracowała nowe rozwiązania w zakresie żywienia umożliwiające zarówno poprawę produkcji trzody chlewnej, jak również, w niektórych przypadkach, pomoc w sprostaniu globalnym wyzwaniom. Jednym z przykładów jest opracowanie AlphaSoy, alternatywnego źródła białka zaprojektowanego, by aktywować naturalne właściwości soi i uzyskać więcej wartości odżywczych z pojedynczego składnika. 

- Napotkaliśmy jednak dwa wyzwania: wiemy, jak ważny dla rozwoju fizycznego i psychologicznego prosięcia jest okres pierwszych 6 tygodni oraz zdajemy sobie sprawę z jego wpływu na efektywną żywotność, ale nie istnieją specjalne zakłady, które spełniałyby nasze precyzyjne wymagania badawcze.  Ponadto czas potrzebny na wprowadzenie innowacji i uzasadnienie pomysłów w warunkach imitujących rynkowe jest długi i nieefektywnie wykorzystywany, co stanowi znaczące wyzwanie na dynamicznie zmieniającej się światowej arenie.  Te dwa czynniki doprowadziły nas zatem do decyzji o dokonaniu takiej inwestycji, która pozwoli nam wypełnić misję AB Neo - Primary Diets polegającą na dostarczaniu mierzalnej wartości naszym klientom dzięki prowadzeniu wiodących badań na światowym poziomie - wyjaśnia Tibble.

W ten sposób firma zebrała w jednym miejscu zespół żywieniowców i  lekarzy weterynarii, którzy łączą swoją wiedzę, doświadczenie i pomysły w centrum doskonalenia, zamiast pracować oddzielnie. 
- Przy takim bogactwie doświadczenia ta nowa struktura może inspirować kreatywne myślenie, jednocześnie stawiając w centrum naszych pomysłów naszego klienta, co jest bardzo istotne dla naszego sukcesu - dodaje dyrektor. 

Nauka dla praktyki
Spółka nabyła teren, na którym dziś stoi  Centre of Excellence pod koniec 2020 r.  W budowę zainwestowali 2,3 mln euro.
AB Neo - Primary Diets postrzega tę inwestycję jako dopełnienie  trójkąta badawczego. Chce dalej rozwijać relacje z uczelniami i instytutami na całym świecie.

- Przez ostatnie 19 miesięcy w AB Neo - Primary Diets ciężko pracowaliśmy nad ustaleniem kontaktów z wiodącymi uniwersytetami badawczymi na całym świecie. Pomoże nam to testować innowacje na poziomie, na którym możemy zrozumieć i przewidywać, w jaki sposób nasze pomysły będą wpływać na produkcję trzody chlewnej oraz przynosić wartość naszym klientom w wymiarze handlowym - wyjaśniał Tibble.

Dodał też, że następnie spółka będzie w stanie podjąć prace przygotowawcze i przyjrzeć się bardziej konkretnie i szczegółowo wynikom w kontrolowanym środowisku komercyjnym, z możliwością testowania i kontrolowania zmiennych w centrum doświadczalnym.  Ostatecznym krokiem we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań na rynek ma być testowanie nowych rozwiązań w sieci lokalnych gospodarstw demonstracyjnych w Danii, Polsce, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii oraz mierzenie wyników w warunkach lokalnych.Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)