StoryEditor

Grypa ptaków przetrzebiła populację dzikiego ptactwa i drobiu. Z wirusem walczy cały świat.

  Z tygodnia na tydzień rośnie liczba przypadków grypy ptaków w populacji dzikiego ptactwa. Niestety wirus H5N1 nie odpuszcza również w kurnikach. Jak wygląda sytuacja w Polsce, w UE i na świecie?
16.05.2023., 13:05h

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o padających jak muchy dzikich ptakach w okolicach polskich zbiorników wodnych. Sprawa dotyczy w głównej mierze mewy śmieszki. Ryzyko rozprzestrzenienia wirusa w gospodarstwach rośnie. Codziennie z kolejnych powiatów i województw płyną informacje o kolejnych padłych ptakach. Na razie, od ostatniego ogniska w marcu br., nie zgłoszono jeszcze żadnego ogniska u drobiu domowego, ale to jedynie kwestia czasu.

Jak zaznaczają lekarze weterynarii grypę ptaków obecnie roznoszą mewy śmieszki, które niedawno przyleciały do Polski znad Morza Śródziemnego w ramach corocznej migracji.

Jak wynika z raportów GIW w Polsce do dzisiaj wykryto 68 ognisk grypy ptaków u drobiu domowego i 85 przypadków wśród ptaków dzikich.

Codziennie natomiast zgłaszane są kolejne padłe ptaki w nowych powiatach i województwach. Poniżej mapa ognisk i przypadków grypy ptaków opublikowana przez PIWet-PIB w Puławach. 

 
 
 
 

Takich postów ze strony gmin i powiatów pojawia się kilkanaście dziennie . Sytuacja jest naprawdę poważna, takiej epidemii wśród populacji ptaków dzikich nie było dotychczas. Warto przypomnieć, że najważniejsze jest ja...

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. kwiecień 2024 16:40