StoryEditor

Program rolnośrodowiskowy w pytaniach i odpowiedziach - dyżur eksperta z ARiMR

 Marcin Sroka z Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR odpowiadał na pytania naszych czytelników dotyczące programu rolnośrodowiskowego z PROW 2007-2013. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze z nich.
23.04.2014., 16:04h
  • Czy w związku z tzw. informacją o klauzuli weryfikacji zobowiązań rolnośrodowiskowych podjętych w ramach PROW 2007-2013 jaką otrzymałem z ARiMR w 2012 roku, a w 2013 r. oświadczenia podpisywanego we wniosku o przyznanie płatności rolnośrodowiskowych  będzie możliwość zrezygnowania z realizacji dotychczas realizowanego programu, nie ponosząc odpowiedzialności w postaci konieczności zwrotu pobranych dotychczas środków z tytułu realizacji programu?                                                     

 

Zgodnie zobowiązującym stanem prawnym zobowiązanie rolnośrodowiskowe jest zobowiązaniem 5-letnim. W tym czasie rolnik zobowiązany jest do prowadzenia działalności rolniczej zgodnie z wymogami wykraczającymi ponadpodstawowe wymagania, w ramach określonych pakietów i ich wariantów. Zobowiązanie należy realizować zgodnie z planem działalności rolnośrodowiskowej.

Kraje członkowskie zostały zobowiązane do poinformowania rolników, najpóźniej do końca 2012 roku, że zobowiązania rolnośrodowiskowe, których termin końcowy wykracza poza 
1 stycznia 2014 roku, mogą być zmienione w celu umożliwienia dostosowania do ram prawnych w okresie programowania 2014-2020. Oznacza to, że w nowym okresie programowania (2014-2020) zobowiązania rolnośrodowiskowe we wszystkich krajach członkowskich będą dostosowane do wymogów prawnych nowego okresu programowania. Udzielona rolnikom informacja (w 2012r. w formie pisemnej, a w 2013 r. w postaci oświadczenia na wniosku) o klauzuli weryfikacji, nie jest podstawą do dobrowolnej rezygnacji z programu rolnośrodowiskowego. Oznacza to, że z chwilą opublikowania stosownego aktu prawnego dotyczącego programu rolnośrodowisko-klimatycznego, rolnik, po zapoznaniu się z jego treścią, będzie mógł dokonać wyboru: kontynuować zobowiązanie rolnośrodowiskowego na nowych zasadach prawnych lub zrezygnować z kontynuacji zobowiązania rolnośrodowiskowego.

Zgodnie jednak z obowiązującym obecnie stanem prawnym rolnik, który rozpoczął program rolnośrodowiskowy oraz otrzymał płatność, nie może przerwać realizacji zobowiązania rolnośrodowiskowego bez negatywnych (dla siebie) skutków finansowych.

 

  • Czy istnieje możliwości przejęcia zobowiązania rolnośrodowiskowego w wyniku przeniesienia posiadania gospodarstwa lub jego części?Jaki będzie okres obowiązywania zobowiązania w przypadku, gdy łączone gospodarstwa posiadają plany rolnośrodowiskowe objęte różnym czasem realizacji (przypadek przejęcia posiadania gospodarstwa będącego w trzecim roku realizacji programu przez posiadacza gospodarstwa będącego w czwartym roku realizacji programu)?

Generalną zasadą wynikającą z rozporządzenia jest, iż nowe zobowiązanie jest realizowane zgodnie z nowym planem działalności rolnośrodowiskowej, a przejmujący realizuje nowe zobowiązanie rolnośrodowiskowe przez okres, jaki realizowane byłoby najdłuższe z zobowiązań zastąpionych przez nowe zobowiązanie.

 

  • Kiedy i w jaki sposób trzeba udokumentować sprzedaż produktów ekologicznych?

Dla rolników realizujących Pakiet 2 Rolnictwo ekologiczne (od dnia 15 marca 2014 r.) wprowadzono przez nowelizację rozporządzenia rolnośrodowiskowego z dnia 12 marca 2014r. wymóg uzależnienia przyznania płatności od tego, czy rolnik wytworzył produkty rolnictwa ekologicznego w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym (Dz. U. Nr 116, poz. 975), a także wprowadził co najmniej 50% wielkości produkcji ekologicznej poszczególnych produktów rolnictwa ekologicznego, zawartej w wykazie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy 
o rolnictwie ekologicznym na rynek w terminie do dnia 31 października roku następującego po roku, w którym zostały wytworzone te produkty (wnioski pierwszoroczne) – czyli dla wniosków złożonych w 2014 roku — produkcję należy wprowadzić do 31 października 
2015 r. W tym miejscu powstało pytanie, w jakiej formie i do kiedy należy taki fakt udokumentować w biurze ARiMR?

Wprowadzenie produkcji na rynek musi być potwierdzone przez rolnika poprzez złożenie do biura powiatowego ARiMR, do 30 listopada roku, następującego po roku,  w którym zostały wytworzone poszczególne produkty rolnictwa ekologicznego, kopii dokumentów stanowiących dokumentację księgową, o której mowa 
w art. 66 rozporządzenia Komisji (WE) nr 889/2008. Zatem dla wniosków pierwszorocznych złożonych w 2014 roku – dokumenty należy dostarczyć do 30 listopada 2015r. Potwierdzeniem  wprowadzenia na rynek będą natomiast rejestry produkcji i rejestry sprzedaży. Nie ma natomiast konieczności przedstawiania faktur lub faktur VAT RR, o których była mowa w projektach zmiany rozporządzenia.

 

  • Do jakiej powierzchni łąk w pakiecie 5, wariant 5.1 można otrzymać dopłatę przystępując w tym roku do programu?


Rozważmy kwestię wprowadzonych limitów powierzchniowy w ramach poszczególnych pakietów i wariantów dla rolników przystępujących do programu w 2014 roku na przykładzie pakietu 5 – wariant 5.1 i ekspertyzy sporządzonej dla gospodarstwa w której zakwalifikowano do wariantu ponad 30 ha łąk. W związku z wprowadzonym limitem powierzchniowym dla tego wariantu  (maksymalnie można przyznać płatność do 20 ha), rolnik może zadeklarować we wniosku ponad 30 ha łąk w wariancie 5.1, lecz płatność otrzyma do powierzchni nie większej niż 20 ha. Istnieje również możliwość dokonania zmiany zobowiązania polegającej na jednorazowym zmniejszeniu obszaru gruntów, na których to zobowiązanie jest realizowane, do powierzchni równej powierzchni, do której została przyznana pierwsza płatność rolnośrodowiskowa w drugim roku realizacji tego zobowiązania (czyli dla wniosków złożonych w 2014 — możliwość zmiany w 2015 r.).

W wariancie 5.1, mimo nowelizacji rozporządzenia, nadal istnieje możliwość jednorazowego zwiększenia powierzchni zobowiązania w drugim albo trzecim roku realizacji tego wariantu, jak również jednorazowego dodania tego wariantu. Obie możliwości dotyczą zarówno wniosków kontynuacyjnych i pierwszorocznych.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 01:26