StoryEditor

20 tys. ptaków hodowlanych „do odstrzału” - grypa w Wielkopolsce i na Warmii i Mazurach

Grypa ptaków zaatakowała kolejne gospodarstwa. Tym razem wirusa wykryto w stadzie indyków rzeźnych i kur niosek. Łącznie 20 tys. ptaków do likwidacji.
09.02.2021., 12:02h
Grypa ptaków w naszym kraju nie odpuszcza, co potwierdzają kolejne ogniska. Te potwierdzone wczoraj, 8 lutego, są ogniskami wtórnymi do uprzednio wykrytych ognisk HPAI.

18. ognisko w 2021 roku wykryto w miejscowości Losy, w gminie Lubawa, powiat iławski, woj. warmińsko-mazurskie. Zainfekowane gospodarstwo komercyjne utrzymywało 13 695 indyków rzeźnych. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną w związku uznaniem gospodarstwa za kontaktowe w stosunku do ogniska nr 2021/16, wykrytego w tej samej miejscowości.

Z kolei 19. ognisko w tym roku zostało stwierdzone w miejscowości Kiełpiny, w gminie Siedlec, powiat wolsztyński, woj. wielkopolskie, w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 7480 kur niosek w wieku 87 tygodni. Co więcej, hodowla znajduje się na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z ogniskiem nr 8 w 2021 r. wykrytym w tej samej miejscowości oraz na obszarze zagrożonym wyznaczonym w związku z ogniskiem 2021/14. Próbki do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną w dniu 4 lutego 2021 roku po otrzymaniu informacji o zwiększonej śmiertelności drobiu.

W obu gospodarstwach wdrożono już wszelkie procedury związane ze zwalczaniem choroby. Ponadto w promieniu 10 km od ognisk wyznaczono obszary zapowietrzone i zagrożone.

Źródło: wetgiw.gov.pl
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 18:25