StoryEditor

23. ognisko grypy ptaków - blisko 30 tys. kaczek do utylizacji

Grypa ptaków znów zaatakowała dużą fermę drobiu. Wirus zadomowił się w Wielkopolsce - to już kolejne ognisko. Stref zapowietrzonych i zagrożonych przybywa... Gdzie tym razem?
28.02.2022., 13:02h

Lista ognisk w Polsce wydłużyła się do 23. w tym roku. Jako ostatnie w raporcie dot. grypy ptaków GIW w Polsce w 2022 r. pojawiło się ognisko w miejscowości Strzyżew, w powiecie ostrowskim w gminie Sieroszewice. W gospodarstwie komercyjnym utrzymywano 29 978 kaczek rzeźnych. 

Wielkopolscy hodowcy drobiu muszą się liczyć z zaostrzeniem przepisów związanych z utrzymaniem i transportem drobiu w związku z wyznaczeniem przez powiatowego lekarza weterynarii ogniska w Strzyżewie. 

Obszar zagrożony i zapowietrzony


Zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Wielkopolskiego z dn. 24 lutego:

Za obszar zapowietrzony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków uznaje się teren obejmujący:

1) w powiecie ostrowskim, w gminie Sieroszewice, miejscowości: Strzyżew, Sieroszewice, Parczew; 2) w powiecie ostrowskim, w gminie Przygodzice, miejscowość Bogufałów;
3) w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Mikstat, miejscowości: Biskupice Zabaryczne, Kotłów.

Za obszar zagrożony wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), uznaje się teren obejmujący:

1) w powiecie kaliskim, w gminie Godziesze Wielkie, miejscowości: Stara Kakawa, Wola Droszewska, Zadowice;
2) w powiecie ostrowskim, w gminie Ostrów Wlkp., miejscowości: Czekanów, Wtórek, Sadowie, Nowe Kamienice, Wysocko Wielkie, Smardowskie Olendry;
3) w powiecie ostrowskim, w gminie Przygodzice, miejscowości: Chynowa, Przygodziczki, Przygodzice, Antonin, Wysocko Małe, Smardów;
4) w powiecie ostrowskim, w gminie Nowe Skalmierzyce, miejscowości: Leziona, Biskupice Ołoboczne;
5) w powiecie ostrowskim, w gminie Sieroszewice, miejscowości: Latowice, Wielowieś, Namysłaki, Bilczew, Psary, Ołobok, Sławin, Masanów, Rososzyca;
6) miasto Ostrów Wielkopolski, osiedle Pruślin;
7) w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Mikstat, miejscowości: Mikstat-Pustkowie, Kaliszkowice Ołobockie, Kaliszkowice Kaliskie, Przedborów, Mikstat, Komorów;
8) w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Grabów nad Prosną, miejscowość Chlewo.

Na tym obszarze należy - trzymać ptaki w zamknięciu, odkażać środki transportu, usuwać zwłoki drobiu, zachować wzmożoną bioasekurację i kontrolować wejścia i wyjścia z gospodarstw, czyszczenie i dezynfekcję paszy, ściółki, wyposażenia i budynków gdzie wystąpiła grypa ptaków. Ponadto zabronione jest przemieszczanie drobiu bez zgody powiatowego lekarza weterynarii, rozrzucanie obornika, organizacja targów i wystaw. 

Całe rozporządzenie znajduje się TUTAJ. 

Sytuacja dot. grypy ptaków w UE

W Unii Europejskiej liczba ognisk grypy ptaków rośnie lawinowo. Obecnie wyznaczono 434 ogniska (we Francji 308!). W pozostałych krajach, gdzie pojawiła się grypa ptaków wyznaczono ich po kilkanaście (Węgry, Niemcy, Włochy, Niderlandy, Hiszpania). 

Grypa ptaków wpływa na handel

Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2021 r. zgodnie z szacunkiem Komisji Europejskiej odnotowano blisko 1% spadek produkcji drobiu. Podstawą do szacowania ograniczenia produkcji były ogniska grypy ptaków, które stwierdzono w większości krajów UE oraz ich negatywny wpływ na populację ferm. Utrudniony był również eksport drobiu do krajów trzecich, które nie uznają regionalizacji występowania chorób. Komisja Europejska w 2022 r. prognozuje powrót do wzrostowej tendencji produkcji drobiu w UE, ale dynamika tego wzrostu będzie niewielka i wyniesie 1%. 

Z danych KOWR wynika, że w okresie styczeń-listopad 2021 r. kraje Wspólnoty wyeksportowały na rynki krajów trzecich (bez Wielkiej Brytanii) 1,4 mln ton mięsa drobiowego, o 12% mniej niż rok wcześniej. Głównymi kierunkami eksportu tego asortymentu były: Ghana (213 tys. ton), Ukraina (150 tys. ton) i Demokratyczna Republika Konga (129 tys. ton). W przypadku wolumenu importu odnotowano wzrost. Kraje UE zaimportowały około 482 tys. ton mięsa drobiowego, o 1% więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. Drób na teren UE sprowadzany był przede wszystkim z Brazylii, Tajlandii i Ukrainy. 

Eksport drobiu z Polski 

Jak podaje KOWR od stycznia do listopada 2021 r. z Polski wyeksportowano blisko 1,7 mln ton produktów drobiowych (w ekwiwalencie tuszek), o 4,1 tys. ton (o 0,2%) więcej niż przed rokiem.

Duży negatywny wpływ na wyniki handlowe uzyskiwane przez krajową branżę drobiarską miały przede wszystkim ogniska grypy ptaków oraz pandemia koronawirusa, które skutkowały ograniczeniami w handlu międzynarodowym w pierwszej połowie 2021 r. Pozytywnymi czynnikami wspierającymi eksport drobiu z Polski był korzystny dla eksporterów kurs wymiany złotego względem euro oraz konkurencyjność cenowa polskiego asortymentu na rynku UE. Zgodnie z danymi KE w 2021 r. przeciętna średniomiesięczna cena tuszek kurcząt w Polsce należała do najniższych w UE i była o 49–75 euro/100 kg niższa od średniej w UE.

Dla konkurencyjności polskiego drobiu, może to satysfakcjonujące wyniki, jednak dla hodowców, którym koszty wzrosły dramatycznie, raczej niekoniecznie. 

oprac. dkol na podst. KOWR/GIW/
Fot. Envato elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 07:28