Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

200 euro za świnie - tyle dostają drobni hodowcy za czasowe wycofanie się z produkcji

Obrazek

W Brandenburgii hodowcy posiadający do 10 świń mogą otrzymać 200 euro rekompensaty za sztukę, jeśli zlecą ubój zwierząt i zaprzestaną hodowli trzody chlewnej na 24 miesiące.

Dominika Mulak9 sierpnia 2021, 11:23
- Już od maja 2021 roku Ministerstwo Ochrony Konsumentów w Brandenburgii wspiera mikrogospodarstwa posiadające do pięciu świń w strefach objętych restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) kwotą 200 euro za zwierzę, jeśli zrezygnują z hodowli świń na 24 miesiące - stwierdził Michael Ranft, sekretarz stanu w brandenburskim Ministerstwie Ochrony Konsumentów, po spotkaniu kryzysowym w Poczdamie. Rozporządzenie to zostanie teraz rozszerzone na gospodarstwa, w których hoduje się do dziesięciu świń.

Lepiej dmuchać na zimne?

Na mocy rozporządzenia Ministerstwa Spraw Socjalnych, Zdrowia, Integracji i Ochrony Konsumentów Kraju Związkowego Brandenburgia (MSGIV) z  27.07.21 roku, powiaty i gminy znajdujące się na zagrożonym obszarze Brandenburgii zostały wezwane do wywarcia odpowiedniego wpływu na małych producentów świń, w celu zmniejszenie ryzyka wprowadzenia ASF do hodowli trzody chlewnej. 

Konkretnie, do 31 sierpnia br. posiadacze do dziesięciu świń mają się zobowiązać umownie do wygaszenia hodowli na 24 miesiące. Obecnie na istniejących obszarach zagrożonych w Brandenburgii znajduje się 131 małych hodowli trzody chlewnej z łączną liczbą 337 świń.

- Ponadto w kwietniu przedłożyliśmy rządowi federalnemu propozycję dostosowania rozporządzenia w sprawie afrykańskiego pomoru świń, aby prawnie umożliwić środki ograniczające ryzyko wejścia do małych gospodarstw bez długotrwałych procedur, a tym samym jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko wejścia ASF – kontynuował Ranft. To jedyny sposób na zapewnienie egzekwowalnych kontroli przez władze lokalne.

Źródło: www.topagrar.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)