Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

ASF – kał i mocz jednym z głównych wektorów choroby

10.10.2018

Drukuj

ASF – kał i mocz jednym z głównych wektorów choroby

Artykuł dostępny

The Pirbright Institute, Surrey, Departament Produkcji i Zdrowia Populacji, The Royal Veterinary College, Hatfield z Wielkiej Brytanii sprawdziły przeżywalność wirusa ASF w kale i moczu. 

r e k l a m a– Ocenialiśmy wydalanie i stabilność ASFV w kale, moczu i płynie ustnym od świń zakażonych izolatem ASFV. Ustalono, że okres półtrwania zakaźnego ASFV w kale wynosił od 0,65 dnia, gdy przechowywany był w temperaturze od 4 ° C do 0,29 dnia, gdy był przechowywany w temperaturze 37 ° C, podczas gdy w moczu stwierdzono, że mieści się w zakresie od 2, 19 dni (4 ° C) do 0,41 dni (37 ° C). W oparciu o te okresy półtrwania i szacunkową dawkę wymaganą do zakażenia szacuje się, że kał i mocz pozostaną zakaźne przez 8,48 i 15,33 dnia w temperaturze 4 ° C oraz 3,71 i 2,88 dnia w temperaturze 37 ° C.
Okres półtrwania DNA ASFV wynosił 8 do 9 dni w kale i 2 do 3 dni w płynie ustnym we wszystkich temperaturach. W moczu stwierdzono, że półtrwania DNA ASFV wynosi 32,54 dni w temperaturze 4 ° C, a następnie 19,48 dni w temperaturze 37 ° C – dowiadujemy się z publikacji naukowej badaczy z The Pirbright Institute. 
Wirus posiada wysoką zdolność przetrwania w różnym zakresie temperatur, stąd zapewne  przypadki i ogniska ASF w każdej porze roku w europejskich krajach. Najdłuższą przeżywalność wirus wykazuje w moczu. 


dkol/ www.ncbi.nlm.nih.gov

Polecany artykuł

ASF depopuluje dziki w Kampinosie – padają jak muchy

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii