Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF: nowe obszary objęte restrykcjami na zachodzie Polski

Obrazek

Główny Lekarz Weterynarii opublikował aktualną mapę ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami. Są nowe zasięgi stref: czerwonej i żółtej.

Bartłomiej Czekała13 grudnia 2019, 08:47
Aktualna mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami wynika z decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej nr 2019/2114 z 6. grudnia br. Jest ona skutkiem potwierdzenia kolejnych przypadków wirusa ASF u dzików w Polsce Zachodniej.

Są nowe strefy ASF z ograniczeniami

„Od czasu przyjęcia decyzji wykonawczej (UE) 2019/1994 na Litwie i w Polsce odnotowano nowe przypadki afry­kańskiego pomoru świń u świń zdziczałych. W następstwie niedawnych przypadków tej choroby oraz biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną w Unii, dokonano ponownej oceny i aktualizacji podziału na obszary w tych dwóch państwach członkowskich. Ponadto ponownie oceniono i zaktualizowano również wprowadzone środki zarządzania ryzykiem. Zmiany te należy uwzględnić w załączniku do decyzji wykonawczej 2014/709/UE” – czytamy w komunikacie KE.

Dalej KE zauważa, że w związku z kolejnymi przypadkami ASF u dzików w zachodniej części naszego kraju wzrosło ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.
„ (…) pod koniec listopada 2019 r. odnotowano szereg przypadków afrykańskiego pomoru świń u zdziczałych świń w województwie lubuskim w Polsce na obszarach obecnie wymienionych w części I załącz­nika do decyzji wykonawczej 2014/709/UE. Te przypadki afrykańskiego pomoru świń u zdziczałych świń oznaczają wzrost poziomu ryzyka, który należy uwzględnić w tym załączniku. W związku z tym wspomniane obszary Polski, na których występuje afrykański pomór świń, powinny być teraz wymienione w części II załącznika do decyzji wykonawczej 2014/709/UE, a nie w jego części I.” - informuje Komisja Europejska.

Alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

W grudniu w wielu regionach zachodniej Polski odnaleziono wiele martwych dzików, ale na razie w pobranych od nich próbkach nie potwierdzono obecności wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało tym tygodniu komunikaty do mieszkańców powiatów: wolsztyńskiego, grodziskiego, nowotomyskiego i leszczyńskiego, czyli tych, które znajdują się w południowo-zachodniej części wielkopolskiej. Alert dotyczy zakazu wstępu do lasów i ma związek z objęciem tych terenów strefą żółtą  (obszar ochronny). RCB apeluje do mieszkańców, by niezwłocznie informowali Inspekcję Weterynaryjną lub służby mundurowe o znalezieniu padłych dzików i nie dotykali martwych zwierząt.

Tak wygląda nowa mapa ASF w zachodniej Polsce.Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)