StoryEditor

Będą podwyżki dla wyznaczonych lekarzy weterynarii? MRiRW szuka pieniędzy

Ministerstwo rolnictwa zapowiada podwyżki dla wyznaczonych lekarzy weterynarii. Pełnią oni bardzo ważną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa żywności kraju. Jakie są ich zadania?
18.04.2024., 12:38h

Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poświęconej rozpatrzeniu „Informacji na temat zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (stan aktualny i perspektywy)” głos zabrał Marek Mastalerek, Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Jakie są obowiązki wyznaczonych lekarzy weterynarii?

Szef samorządu lekarsko-weterynaryjnego zwrócił uwagę, że zarówno zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt jak i prowadzenie ich monitoringów w stadach, są to zadania wykonywane przez lekarzy weterynarii. Nie tylko tych zatrudnionych w Inspekcji Weterynaryjnej, ale także urzędowych lekarzy weterynarii wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii.

– Jest to rzesza kilku tysięcy specjalistów, o której bardzo często zapominamy. Podczas gdy sytuacja kadrowo-płacowa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej po wielu latach naszych starań uległa poprawie, to w przypadku lekarzy weterynarii wyznaczonych ich wynagrodzenia nie były regulowane od wielu lat. Dlatego w tym miejscu apeluję do ministra rolnictwa, abyśmy niezwłocznie wrócili do rozmów na ten temat – mówił w Sejmie Marek Mastalerek, Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Szybka odpowiedź MRiRW

Do tej wypowiedzi na antenie Polskiego Radia 24 ustosunkował się wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, który przyznał, że sytuacja finansowa tej grupy zawodowej od wielu lat się nie zmieniała.  

– To jest bardzo ważna kwestia. Zarówno samo bezpieczeństwo żywności jak i bezpieczeństwo finansowe tych, którzy za to bezpieczeństwo odpowiadają. Na pewno jest to jeden z obszarów, tematów o którym rozmawiamy w kierownictwie resortu. Te środki trzeba znaleźć – mówił S. Krajewski.

Kolejne rozmowy o podwyżkach

Rozmowy na temat m.in. wyznaczonych lekarzy weterynarii toczyły się także wczoraj. W MRiRW pojawili się przedstawiciele Ogólnopolskich Związków Zawodowych: Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej oraz Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdrowie Zwierząt". Rozmawiano o kwestii wynagrodzeń, rozwoju zawodowego, a także ujednolicenia standardów nadzoru nad podmiotami z obszaru weterynarii.

Wiceminister Jacek Czerniak podkreślił, że docenia pracę lekarzy weterynarii na rzecz zdrowia zwierząt, bezpieczeństwa żywności, a w efekcie – ochrony zdrowia publicznego. Zadeklarował współpracę z organizacjami w kwestiach o charakterze strategicznym i systemowym.

Ile chorób zwierząt zwalczamy? 

Działania w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt na terytorium Polski realizuje Inspekcja Weterynaryjna w oparciu o obowiązujące przepisy unijne i krajowe. Łącznie na terytorium Polski obowiązkowi zwalczania podlega 37 chorób zakaźnych zwierząt, a obowiązkowi rejestracji – 48 takich chorób.

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 13:27