Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Pod Hajnówką są niezarejestrowane świnie!

Obrazek

Pomimo tego, że rejestracja świń jest obowiązkowa, w obszarach zapowietrzonych nadal są znajdowane świnie niezgłoszone w ARiMR. Fakt ten wpływa niekorzystnie na skuteczność walki z ASF na Podlasiu. Także pod Hajnówką Inspekcja Weterynaryjna znalazła sztuki niezarejestrowane.

Aleksandra Galus1 lipca 2016, 14:09

Jak dowiedzieliśmy się od podlaskich służb weterynaryjnych, obecnie sytuacja wydaje się opanowana. W gospodarstwie, w którym było ognisko ASF wszystkie sztuki zostały poddane ubojowi i przekazane do utylizacji. Również spalona została ściółka (słoma) i pasza, które były nagromadzone w tymże gospodarstwie, a także zutylizowany obornik w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się wirusa. W całym obszarze zapowietrzonym oraz w kolejnym pasie 7 km lustrowane są przez lekarzy weterynarii gospodarstwa.

Jednocześnie przy okazji kontroli wykrywane są kolejne gospodarstwa, gdzie znajdują się świnie, które nie zostały zgłoszone do agencji (!). Na bieżąco wykonywane są także tam badania kliniczne - pobierana krew, kontrolowana jest temperatura świń.

W opinii przedstawicieli służb weterynaryjnych, na chwilę obecną nie ma żadnych sygnałów, że są jakieś podejrzenia wystąpienia kolejnych zachorowań. Próby, które do tej pory zostały wykonane, dały wynik ujemny.

- Miejmy nadzieję, że sytuacja jest opanowana, i że z tego źródła wirus nie przeniósł się już nigdzie dalej – mówią rolnicy mieszkający na Podlasiu. 
W tzw. gospodarstwach kontaktowych szczególnie zwraca się uwagę na zachorowania i padnięcia świń. Wiadomo, że w tej temperaturze zawsze jakiś procent pada, szczególnie wśród prosiąt. Każdorazowo jednak pobierane są próby i przekazywane do Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach i na chwilę obecną wszystkie dały wynik ujemny – informuje Inspektorat Weterynaryjny.    agPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)