Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Przyszłość rynku trzody zdaniem nowego GLW

Obrazek

Jakie są perspektywy dla producentów trzody w kontekście afrykańskiego pomoru świń? – pytamy nowego głównego lekarza weterynarii, Pawła Niemczuka.

Anna Kurek16 stycznia 2017, 13:30

– Główny Lekarz Weterynarii nie ma narzędzi do oceny rynku, produkcji i rozwoju branży. Niemniej jednak jest w części uczestnikiem tworzenia możliwości jego rozwoju. Istotnie, najważniejszym obecnie zadaniem, nie tylko Inspekcji Weterynaryjnej, ale również właścicieli zwierząt, jest doprowadzenie do zahamowania występowania ASF w hodowlach świń. Trendy pokazują, że najbardziej newralgicznym okresem w roku jest późna wiosna, lato i początek jesieni, kiedy aktywność osób na polach i na terenach leśnych jest największa, a tym samym zwiększa się możliwość przeniesienia wirusa ASF do gospodarstwa. Oczywiście bardziej aktywne działania w celu stałego obniżania populacji i utylizacji padłych dzików są istotne z punktu widzenia zmniejszenia presji wirusa w środowisku. Jednak w tym przypadku rola Ministra Środowiska jest nie mniej istotna jak Ministra Rolnictwa – mówi Paweł Niemczuk.

Dodaje też, że przy założeniu niewystępowania ognisk u świń można będzie na nowo rozpocząć negocjacje z państwami trzecimi (dużymi odbiorcami wieprzowiny) w sprawie zniesienia restrykcji importowych, co da możliwość zwiększenia obrotu przede wszystkim mięsem i pobudzeniem popytu na dostawy do rzeźni zwierząt.  ak

Obszerny wywiad z nowym Głównym Lekarzem Weterynarii znajdziecie w lutowym numerze miesięcznika "top agrar Polska".


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)