Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Wsparcie dla hodowców świń za 30 milionów złotych

07.12.2017

Drukuj

Wsparcie dla hodowców świń za 30 milionów złotych

Artykuł dostępny

Wysłany właśnie do konsultacji społecznych projekt ma celu ”uruchomienie pomocy dla producentów świń prowadzących działalność rolniczą na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF)”. 

r e k l a m aDla kogo pomoc?

Pomoc będzie udzielana rolnikom, których siedziba stada znajduje się na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym i którzy z powodu wystąpienia ASF uzyskali obniżone dochody z tytułu prowadzenia produkcji świń. Rekompensata będzie obliczana na podstawie różnicy w wysokości dochodu w kwartale, półroczu lub roku, począwszy od 1 lipca 2017 r. w porównaniu do średniego dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży świń z trzech ostatnich kilku lat po odjęciu roku z najwyższymi i najniższymi dochodami. 
Szacuje się, że pomoc może otrzymać 3822 producentów świń z terenów ASF.  

Nie dla wszystkich...

Ponieważ to już kolejny program pomocy dla rolników poszkodowanych przez ASF, rząd zdecydował się na ograniczenie pomocy. Będą z niej wyłączeni producenci rolni, którzy:
  • uzyskali pomoc w ramach nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych;
  • uzyskali pomoc w ramach nadzwyczajnych środków wspierania rynku wieprzowiny;
  • uzyskali pomoc w ramach krajowych programów wsparcia, przyznano odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia albo na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii;
  • sprzedali świnie w ramach prowadzonej działalności handlowej, przetwórczej, utylizacji, targów, wystaw, pokazów lub konkursów.


Chętni wnioski będą mogli składać do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta świń biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oprócz wypełnienia wniosku rolnicy muszą pamiętać o złożeniu oświadczenie, że do pomocy objętej wnioskiem nie przyznano mu:
  • pomocy finansowej ze środków krajowych;
  • odszkodowania z tytułu ubezpieczenia lub odszkodowania na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii nakazującej zabicie świń lub poddanie ich ubojowi; a także, co jest bardzo ważne, oświadczenia o kwocie utraconego dochodu. 
wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Soja też może chorować

Zamów wersję premium

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii