Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Austria – Berglandmilch wraca do szklanych butelek

Obrazek
Dorota Kolasińska18 marca 2019, 10:31
We współpracy z organizacją związaną z ochroną środowiska – Greenpeace, austriacka mleczarnia Berglandmilch przechodzi na system wielokrotnego wykorzystania szklanych butelek do mleka. Inwestycja ma być zrealizowana do końca tego roku, a jej koszt wyniesie około ośmiu milionów euro. Celem jest oszczędność, ochrona klimatu i redukcja odpadów opakowań plastikowych i kartonowych. 

 – Jako największa mleczarnia w Austrii chcemy zostać pionierem w dziedzinie ochrony klimatu. Dzięki wsparciu Greenpeace przechodzimy w tym roku na butelki do mleka wielokrotnego użytku. W rezultacie pojedyncza butelka zwrotna zastępuje jedenaście jednorazowych szklanych butelek – mówi Josef Braunshofer, dyrektor zarządzający Berglandmilch

Z kolei Alexander Egit, dyrektor zarządzający Greenpeace podkreśla, że po prawie 20 latach Berglandmilch i Greenpeace powracają do butelek wielokrotnego użytku w austriackich supermarketach. Nowa szklana butelka powoduje około czterokrotnie mniej szkodliwych gazów cieplarnianych niż jednorazowa szklana butelka.

Około rok temu Berglandmilch wprowadziło mleko w butelkach jednorazowych. Aby przekształcić produkcję na bardziej ekologiczną, Berglandmilch zainwestuje około 8 milionów euro w Aschbach w Dolnej Austrii i w Wörgl w Tyrolu. Pieniądze zostaną wykorzystane na dodatkową linię do butelkowania szkła, myjnię w zakładzie w Aschbach oraz magazyn do przechowywania szklanych butelek. Butelki będą zwrotne. 

– Aby utrzymać jak najkrótsze trasy transportu, będziemy butelkować mleko do picia zarówno w Dolnej Austrii i w Tyrolu - mówi Braunshofer.

Na początku lat dziewięćdziesiątych ponad 70 procent opakowań napojów było wielokrotnego napełniania, dziś jest to tylko 20 procent. 

– Jeśli rząd w Austrii chce zmniejszyć zużycie plastikowych opakowań o jedną czwartą, muszą zapewnić, że handel, głównie chodzi o supermarkety, coraz częściej będzie oferował butelki wielokrotnego użytku – twierdzi Greenpeace. 

oprac dkol na podst. berglandmilch.at
Fot. greenpeace.app.box.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)