StoryEditor

Austria: Sektor mleczarski odnotował lekki spadek nadwyżki w handlu zagranicznym

Austriacki przemysł mleczarski zanotował w 2023 roku spadek nadwyżki handlowej o 38,8 mln euro. Prezes VÖM wskazuje na konieczność wprowadzenia obowiązkowego oznaczania pochodzenia produktów.
02.04.2024., 13:12h

Dodatnie saldo, ale z redukcją w stosunku do 2022 roku

Austriacki przemysł mleczarski ponownie osiągnął dodatnie saldo handlu zagranicznego w 2023 roku, ale musiał zaakceptować redukcje w porównaniu do 2022 roku. Przemysł osiągnął nadwyżkę handlu zagranicznego w wysokości 601,6 mln euro. W porównaniu do poprzedniego roku jest to spadek o 38,8 mln euro, czyli o 6,1%. Stowarzyszenie Austriackich Przetwórców Mleka (VÖM) zwróciło na to uwagę, powołując się na aktualne dane austriackiego urzędu statystycznego.

Według VÖM przemysł mleczarski wyeksportował towary o łącznej wartości 1,729 miliarda euro w 2023 roku. Było to o 0,9% więcej niż w 2022 roku. Import wyniósł 1,128 miliarda euro, co stanowi wzrost o 5,1% w stosunku do poprzedniego roku.

Zobacz też: Perspektywy na rynku mleka: czy gospodarstwa powinny się dalej rozwijać?

Wezwanie do oznakowania pochodzenia

Według prezesa VÖM Helmuta Petschara obserwowany rozwój przemysłu mleczarskiego można w dużej mierze wytłumaczyć zmianami cen poszczególnych produktów. Na sytuację wpłynęła również zwiększona wrażliwość cenowa konsumentów, którzy w obliczu rosnących kosztów życia stają się bardz...

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 15:11