StoryEditor

Austria: mleczarnie mają sposób na nadprodukcję

Mocny argument aby nie przekraczać określonej w umowie ilości wyprodukowanego mleka. Austriacy mają kary?
20.03.2018., 10:03h
W Austrii, podobnie jak w Polsce, ceny mleka od początku 2018 roku maleją. Według producentów obecne ceny mleka może nie są aż tak wysokie jak pod koniec zeszłego roku, ale i tak są zadowalające i pozwalają na osiągnięcie dochodu na dobrym poziomie. 
- Nie zapowiada się katastroficzny rok dla producentów mleka. Mimo, że ceny spadły, nadal są atrakcyjne dla rolników i są znacznie wyższe niż przed rokiem - mówi Johann Koltringer ze Stowarzyszenia Austriackich Producentów Mleka.

Nagrody czy kary?

Austriacy na własną rękę postanowili zapobiec krajowej nadprodukcji mleka. Jest to działanie świadome, ograniczające i pozwalające na zapewnienie stabilności cenowej na własnym rynku, a jednocześnie na racjonalizację produkcji. Powodem tego były wysokie krajowe i międzynarodowe dane dotyczące dostaw z początku 2018 r.
Większość mleczarni w Austrii stosuje tzw. "zachęty" dla producentów mleka, jednak określenie to jest używane w sposób prześmiewczy. Bardziej są to kary niż nagrody, jednak działają jak należy. Wysoką cenę za litr mleka otrzymuje rolnik, który nie przekroczył produkcji w stosunku do roku ubiegłego tego samego miesiąca. Produkcja nie może przekroczyć 2-3%, bo zostaną rolnikowi naliczone zniżki za nadwyżkę produkcji. 

Ciekawy sposób walki z nadprodukcją mleka. Zastanawiające jest to, jak z taką sytuacją radzą sobie mleczarnie i czy są gratyfikowane za ograniczanie produkcji.

dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 13:46