StoryEditor

Co czeka rynek mleka? Eksperci: Najbliższe miesiące przyniosą korekty cen skupu

To nie będzie dobry rok dla producentów mleka. Najbliższe miesiące przyniosą spadki cen skupu mleka. Zdaniem ekspertów z Credit Agricole do odwrócenia tego trendu dojdzie dopiero pod koniec 2024 roku.
17.03.2024., 11:43h

IV kw. 2023 r. przyniósł wzrost cen produktów mlecznych. Nastąpił on mimo nadal słabego światowego popytu i wynikał ze spadku dostaw mleka wśród głównych eksporterów produktów mlecznych. Wzrost cen miał szeroki zakres produktowy, przy czym najsilniej zwiększyły się ceny masła (o ok. 24%) i serwatki (o ok. 23%).

Korekta cen na światowym rynku mleka

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z korektą i ponownym spadkiem cen.

- W naszej ocenie wynika to z poprawiających się perspektyw produkcji mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych, przy jednoczesnym utrzymującym się słabym światowym popycie – napisali w swojej prognozie analitycy Credit Agricole.

Dobre perspektywy produkcji mleka na półkuli północnej

Obecnie uwaga rynku w coraz większym stopniu koncentrować będzie się na półkuli północnej, gdzie UE oraz USA będą wchodzić w decydującą fazę sezonu mlecznego. Jak dotąd warunki agrometeorologiczne w UE oraz w USA pozostają dobre. Jednocześnie utrzymująca się nadal relatywnie wysoka opłacalność produkcji mleka wynikająca z wysokich cen skupu mleka w warunkach niskich cen pasz stanowi w ocenie Credit Agricole impuls do zwiększania jego dostaw. Głównym czynnikiem ryzyka dla takiego scenariusza jest ewentualne pogorszenie się warunków agrometeorologicznych w najbliższych miesiącach.

Ceny produktów mlecznych pozostaną w trendzie spadkowym

Oczekiwany przez analityków Credit Agricole wzrost produkcji mleka w UE i USA w warunkach słabego popytu na produkty mleczne będzie w najbliższych miesiącach oddziaływał w kierunku spadku cen na światowym rynku mleka. Będą one kształtowały się w trendzie spadkowym do III kw. 2024 r.

- Oczekujemy, że na przełomie III i IV kw. br. dojdzie do odwrócenia trendu i wzrostu cen, czemu sprzyjać będzie ożywienie popytu na produkty mleczne, wspierane m.in. przez silniejszy popyt w Europie – napisano w prognozie.

Co to oznacza dla polskich rolników?

Zdaniem analityków Credit Agricole cena skupu mleka w Polsce w najbliższych miesiącach będzie kształtować się w trendzie spadkowym, przy czym lokalnie czynnikiem ograniczającym skalę spadku cen pozostanie wysoka konkurencja o surowiec pomiędzy mleczarniami. I tak cena skupu mleka w Polsce wyniesie:

  • na koniec 2024 r. ok. 210 zł/hl,
  • na koniec 2025 r. ok. 240 zł/hl.

Zobacz relację z naszego Forum Mleko!

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. maj 2024 11:04