Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Irlandia: konsumenci chcą pomóc farmerom

Obrazek

Konsumenci rozumieją trudną sytuację rolników i są skłonni płacić więcej za mleko w sklepie – wykazały badania ankietowe w Irlandii.

Marcin Jajor10 sierpnia 2016, 10:00

Jak wynika z przeprowadzonego w Irlandii badania, trzech na dziesięciu konsumentów jest skłonna wydać 20 eurocentów więcej za 2 litry mleka, po to by zapewnić jego producentom godziwą zapłatę za ich pracę. Ankieta zrealizowana przez firmę Mintel (zajmującą się analizami i opiniami dotyczącymi rynku) wykazała również, że jeden na pięciu konsumentów jest skłonny za tę samą ilość mleka zapłacić jeszcze więcej tj. stawkę wyższą o 25 eurocentów.
 
Stwierdzono również, że ponad trzech na pięciu konsumentów w Północnej Irlandii i połowa na obszarze całej Irlandii sądzi, że rolnicy nie otrzymują obecnie godziwej ceny za produkowane przez nich mleko.
 
Zdaniem Johna Finna eksperta z Irlandzkiej Organizacji Rolników (IFA), wyniki ankiety potwierdzają, że konsumenci rozumieją trudną sytuację ekonomiczną w jakiej znaleźli się producenci mleka w Irlandii. Jak podkreśla, obliczenia poparte analizą państwowego ośrodka ds. rolnictwa i żywości oraz IFA wykazały, ze rolnicy oczekują wzrostu cen zimą do 55 eurocentów za litr. Bez tego w 2016–2017 nie osiągną progu rentowności.
 
– Bez zmiany dotychczasowych płatności i premii oraz stawek za mleko, może dojść do mniejszej o 12 eurocentów rentowności produkcji, która wynosi 40 eurocentów. Rolnicy z kontraktem na dostawy 200 tys. litrów mleka będą się wówczas borykali ze stratami w wysokości ok. 24 tys. euro – twierdzi Finn.
 
Zdaniem eksperta, badanie konsumentów powinno nakłonić detalistów i mleczarnie do zrobienia wszystkiego co w ich mocy, żeby średnia cena za mleko osiągnęła granicę 40 eurocentów. Dzięki temu producenci będą mogli pokryć koszty produkcji i pozwolić sobie na minimalny zysk.

opr. mj/IFJ
Fot. Ignaczewski

 

 Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)