Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Rosja: wykryte nielegalne składowisko zwłok padłych zwierząt

Obrazek

Rosyjska inspekcja weterynaryjna wykryła nielegalne składowisko zwłok padłych krów wraz z cielętami. Właścicielowi grozi za to spora kara.

30 grudnia 2021, 08:00

Padłe krowy i cielęta

Pracownicy czelabińskiej inspekcji weterynaryjnej podczas kontroli we wsi Chudinovo znaleźli 30 padłych krów z cielętami.

– Obecnie organ nadzorczy ustala przyczyny pomoru zwierząt w gospodarstwie i ich dokładną liczbę - poinformował Rosselkhoznadzor (Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego) – Informacje o identyfikacji zwłok padłych zwierząt są kierowane do organów prokuratury, Ministerstwa Rolnictwa obwodu czelabińskiego i administracji rejonu w celu podjęcia działań. Z kolei biuro Rosselkhoznadzor rozpatruje kwestię pociągnięcia do odpowiedzialności administracyjnej funkcjonariuszy odpowiedzialnych za złamanie przepisów weterynaryjnych i sanitarnych, dotyczących gromadzenia, utylizacji i likwidacji odpadów biologicznych, zgodnie z ust. 3. art. 10.8 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej – podkreślają służby.

Zakaz przechowywania zwłok powyżej 48h  

Istotnym czynnikiem w sprawie jest fakt, że od 1 stycznia 2021 roku w Rosji obowiązuje nowe rozporządzenie Ministerstwa Rolnictwa, które zatwierdziło przepisy weterynaryjne, dotyczące przemieszczania, przechowywania, przetwarzania i usuwania odpadów biologicznych.

Przepisy te stanowią, że np. „na terytorium gospodarstw indywidualnych i rolnych, organizacji prowadzących hodowlę i chów zwierząt, dopuszcza się przechowywanie umiarkowanie niebezpiecznych odpadów biologicznych przez okres nie dłuższy niż 48 godzin od ich powstania, w pojemnikach na specjalnie wyznaczonym terenie z zadaszeniem, twardą i odporną na wilgoć posadzką z kanałami do odprowadzania ścieków i opadów atmosferycznych”.

Następnie (po upływie 48 godzin) zwłoki należy zutylizować poprzez spalenie na popiół lub pochowanie w specjalnie wyznaczonym miejscu.

Za łamanie przepisów grożą kary:

  • dla rolników indywidualnych od 4 do 5 tys. rubli (od 222,69 do 278,36 zł);
  • dla urzędników i funkcjonariuszy od 20 do 40 tys. rubli (od 1,11 tys. do 2,22 tys. zł);
  • dla przedsiębiorców, którzy nie są zarejestrowani jako osoba prawna, od 40 do 50 tys. rubli (od 2,22 tys. do 2,78 tys. zł).

mkh
fot. PixabayWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)