Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Szkocja straci status kraju wolnego od BSE?

Obrazek

Rolnik obawia się, że przez niego Szkocja straci status kraju wolnego od choroby. Najprawdopodobniej do uboju pójdzie więcej sztuk…  

Dorota Kolasińska22 października 2018, 13:55
Przypadek gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) w Szkocji, o którym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, spowodował, że szkocki rolnik, Thomas Jackson jest na skraju rozpaczy, bo obawia się, że przez wykrytą chorobę w jego stadzie, Szkocja straci status wolny od BSE, a to mogłoby mieć znaczący wpływ na handel. 

Urzędnicy w Wielkiej Brytanii planują poddać ubojowi więcej krów w gospodarstwie w Szkocji, gdzie wykryto gąbczastą encefalopatię bydła (BSE).
Ujawniono, że pięcioletnia krowa na farmie Jacksona w pobliżu Lumsden w hrabstwie Aberdeenshire w Szkocji została przebadana i niestety potwierdzono, że jest nosicielem BSE. 

– To był dla mnie i mojej żony bardzo trudny czas. Sprawa jest poważna i niestety wpływa na naszą obecną sytuację. Jesteśmy zdruzgotani – mówił rolnik w oświadczeniu National Farmers Union Scotland. Rolnicy od pokoleń zajmują się hodowlą bydła i produkcją mleka. 

– Od kiedy potwierdzono BSE u naszej krowy w pełni współpracujemy ze wszystkimi zaangażowanymi stronami i będziemy to robić, ponieważ my, jak każdy, chcemy iść naprzód i wyjaśnić tę sprawę – tłumaczył Jackson. 

Cztery kolejne krowy w gospodarstwie zostaną poddane eutanazji, jeśli wynik badania będzie pozytywny. Gospodarstwo zostało również poddane kwarantannie. Dodatkowe testy mogą zająć wiele miesięcy, aby ustalić, w jaki sposób BSE dostało się na farmę. 

– Wszystkie informacje, które posiadamy, są pod kontrolą, nie ma powodu, aby ludzie wpadali w panikę. To nie jest początek epidemii, to pojedynczy przypadek, który nie wpłynie na łańcuch żywieniowy – mówi Voas, Główny Lekarz Weterynarii. 

BSE po raz pierwszy wykryto w Wielkiej Brytanii w 1986 r. W 1995 r. odnotowano pierwszy zgon człowieka. Od tamtej pory w Wielkiej Brytanii zmarło 178 osób. Około 180 000 szt. było zarażonych, co zmusiło urzędników do przeprowadzenia uboju ponad 4,4 miliona sztuk bydła, aby wyeliminować ryzyko choroby.
Od 2011 r. w Wielkiej Brytanii pojawiło się 16 przypadków. Szkocja od 2009 roku uzyskała status wolny od BSE, teraz istnieje poważne ryzyko zniesienia statusu… 

Eksperci do spraw inwentarza żywego, tacy jak Jude Capper, brytyjski naukowiec zajmujący się zwierzętami gospodarskimi, twierdzi, że w tej sytuacji najważniejszym aspektem będzie poprawa nadzoru pasz, ponieważ przypadki wskazują na nielegalne skarmianie pasz białkowych pochodzenia zwierzęcego. 


oprac. dko na podst. bovinevetonline.com



Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)