Trzeba postawić na polskie białko!

– Jeśli nie postawimy na białko pochodzenia krajowego możemy w przyszłości zapomnieć o opłacalności produkcji zwierzęcej w Polsce – podkreślał Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy prezydencie RP podczas spotkania zorganizowanego przez firmę Agrolok.
Potrzebne są środki
Ardanowski nawiązał do toczącej się dyskusji o nowych wyzwaniach dla rolnictwa stawianych przez UE, w tym m.in. strategii „Od pola do stołu”. Jak zaznaczał, założenia nowego rozwoju gospodarczego zakładają radykalne ograniczenie presji rolnictwa na środowisko, redukcję emisji gazów cieplarnianych, w tym metanu. To budzi coraz większe obawy, tym bardziej, że na kanwie tej dyskusji rolnictwo jest przedstawiane jako główny sprawca niekorzystnych zmian klimatycznych i prowadzi u niektórych decydentów do prostego wniosku, tj. trzeba zlikwidować hodowlę bydła.Według niego w przyszłości o tym, który z rolników przetrwa, a który upadnie będzie decydowała wiedza. W tym kontekście należałoby m.in. postawić w większym stopniu na edukację w zakresie gleby. To bowiem właśnie biologizacja gleby, dbałość o optymalne pH, odpowiednie zmianowanie, a także nowe typy uprawy, ochrony roślin, rolnictwo precyzyjne czy wręcz robotyzacja rolnictwa mogą być odpowiedzią na nowe wyzwania stawiane przez UE.
– Trzeba szukać nowych technologii, maszyn, zastosowania innowacyjnych rozwiązań. Problem polega na tym, że to wszystko wymaga dużych środków na inwestycje, a wielu decydentów już o tym nie mówi – zwracał uwagę Ardanowski.
Baza paszowa
Z punktu widzenia produkcji zwierzęcej bardzo ważne jest też zabezpieczenie bazy paszowej, w tym przede wszystkim taniego źródła białka. Zdaniem Ardanowskiego, to co mogłoby wpłynąć na większą popularność upraw roślin białkowych w Polsce, to stopniowe zwiększanie udziału pochodzących z nich komponentów w zakładach produkujących pasze. Jak zaznaczał, rolnictwo jest systemem naczyń połączonych i produkcja roślinna powinna iść zawsze w parze z produkcją zwierzęcą. Obie dziedziny muszą się ściśle łączyć, uwzględniając swoje potrzeby.Nowe produkty
Firma Agrolok to działający od początku lat 90-tych ub. w. dostawca wielu różnych środków produkcji rolnej. Ważną sferą jej działalności, a także nowym rozdziałem w jej rozwoju stała się budowa Zakładu Uszlachetniania Białka Roślinnego (ZUBR) w Osieku, (woj. kujawsko-pomorskie), który na potrzeby produkcji komponentów paszowy skupuje m.in. nasiona rzepaku i soi z polskich upraw.mj
Fot Jajor