Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Wolne od GMO: konsumenci mają prawo wyboru

Obrazek

Resort rolnictwa pracuje nad przepisami o znakowaniu produktów jako „wolne od GMO”. Jak uzasadnia, konsumenci powinni mieć wybór.

Marcin Jajor8 sierpnia 2016, 11:53

– To odpowiedź na wieloletnie apele społeczne, wzrastające potrzeby konsumentów oraz zapewnienie konsumentom prawa do świadomego wyboru produktów, które odpowiadają ich preferencjom i wymaganiom – pisze resort rolnictwa w odpowiedzi na stanowisko Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, w którym organizacja ta domaga się zaniechania prac legislacyjnych nad znakowaniem produktów jako „wolnych od GMO”.

W stanowisku podpisanym przez Ewę Lech, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, czytamy że system znakowania „wolne od GMO” ma być dobrowolny i to producent, biorąc pod uwagę korzyści i straty, będzie dokonywał wyboru, czy będzie się mu opłacało jego wprowadzenie. Nowe znakowanie ma ponadto wesprzeć działania zmierzające do budowania alternatywnego rynku dla genetycznie zmodyfikowanej śruty sojowej, która stosowana jest w żywieniu zwierząt. Co więcej w ocenie MRiRW, wykluczenie GMO z produkcji może pomóc w promocji i dalszym kreowaniu pozytywnego wizerunku polskiej marki.

Prawdą jest, ze mleko, jaja, mięso pochodzące od zwierząt karmionych paszami zawierającymi genetycznie zmodyfikowane organizmy nie zawierają GMO, gdyż nie dochodzi do transferu DNA w trakcie trawienia, jednak konsumenci mają prawo do świadomego wyboru produktów na sklepowej półce opierając się również na informacji o pochodzeniu produktu i sposobach jego wytwarzania – uzasadnia pismo resortu rolnictwa.

opr. mj/MRiRW
Fot. Sierszeńska

 

 Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)