Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Za młoda na mastitis

09.01.2017

Drukuj

Za młoda na mastitis

Artykuł dostępny

Podobnie jak u krów, tak i u jałówek, mamy do czynienia głównie z zapaleniami podklinicznymi, bez objawów zewnętrznych. Zdecydowanie rzadziej niż krowy, jałówki cierpią na zapalenie kliniczne z charakterystyczną opuchlizną i reakcją bólową na dotyk. A nawet i takie objawy często umykają uwadze hodowcy, który nie ma nawyku sprawdzania wymienia u zwierząt nie będących w laktacji, bo wierzą, że mastitis nie może zdarzyć się młodym zwierzętom, przed wycieleniem – twierdzi lek. wet. Michał Barczykowski z Radziejowa (kujawsko-pomorskie). To przekonanie opiera się na tezie, że w gruczole mlekowym jałówki panują mniej przyjazne warunki dla rozwoju patogenów, bo nie ma w nim mleka jako pożywki. Teoretycznie też jałówki przed wejściem na halę udojową nie powinny zetknąć się z drobnoustrojami zakaźnymi (gronkowcem złocistym, paciorkowcem bezmleczności), które przenoszą się w stadzie podczas doju.

r e k l a m aTyle teoria. Z praktyką bywa różnie. Opisywany przypadek to mastitis u 7 –miesięcznej jałówki. Droga zakażenia była dość prosta, a zwierzę choć o wartości hodowlanej niestety trafiło na opas. Prawdopodobnie nigdy nie osiągnęłyby one swojej życiowej wydajności, bo podczas pierwszej laktacji w wymieniu następuje maksymalny rozwój tkanki mlekotwórczej. Stan zapalny wywołuje nieodwracalne ubytki tkanki. Więcej szczegółów w bieżącym wydaniu TB w cyklu „weterynarz radzi”.

Read more in the premium version

article icon

Sprawdż za ile kupisz krajowy sprzęt zielonkowy!

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii