Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Dopłaty do loch ruszają już 15 lutego!

Obrazek

Program wsparcia finansowego producentów świń to wyczekiwany niecierpliwie zastrzyk gotówki dla ponoszących dziś ogromne straty rolników utrzymujących lochy. Pomoc ruszy już w połowie lutego.

Anna Kurek2 lutego 2022, 10:41
Wsłuchując się w głosy rolników wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podjął decyzję o przyspieszeniu programu pomocowego dla producentów świń utrzymujących lochy i prosięta. Wnioski o wsparcie rolnicy mogą składać do regionalnych oddziałów ARiMR już od 15 lutego 2022 r. do 30 kwietnia. Decyzję tę wczoraj zaakceptowała Komisja Europejska. Program zakłada dofinansowanie kwotą 1000 zł do lochy, jeśli rolnik zgłosi urodzenie prosiąt od 15 listopada do końca marca. Pierwotnie zakładane było składanie wniosków od 1 kwietnia 2022. Jednak sytuacja w branży jest na tyle trudna, że wsparcie trzeba było przyspieszyć. 

- Jest to pomoc, która ma zachęcić rolników do utrzymania hodowli trzody chlewnej w tych bardzo trudnych czasach. Cena jest nadal bardzo niska, poniżej kosztów produkcji, stąd między innymi ta pomoc – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Kowalczyk. Program przewiduje wsparcie rolników do końca marca. Minister zapewniał jednak, że jeżeli sytuacja będzie tego wymagała nie wyklucza dalszego wspierania sektora trzodowego.

- Jeżeli ceny żywca nadal będą utrzymywały się na tak niskim poziomie to będziemy rozważać przedłużenie tej pomocy. Ufam jednak, że ceny niebawem wzrosną, co byłoby najlepszym rozwiązaniem dla rolników -  zapewniał Kowalczyk.

Wnioski będą przyjmowane od 15 lutego 2022 r. Minister Ryszard Bartosik już dziś zaprosił rolników do biur powiatowych ARiMR. - Formularze będą zawieszone na stronach internetowych Agencji. Można je składać osobiście, pocztą lub za pośrednictwem systemu e-PUAP. Rolnicy, którzy zarejestrują urodzone prosięta w systemie ARiMR powinni od 15 lutego zgłaszać się po tę pomoc – mówił Bartosik.

Fot. Twitter/Rafał Romanowski


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)