StoryEditor

Dopłaty do loch ruszają już 15 lutego!

Program wsparcia finansowego producentów świń to wyczekiwany niecierpliwie zastrzyk gotówki dla ponoszących dziś ogromne straty rolników utrzymujących lochy. Pomoc ruszy już w połowie lutego.
02.02.2022., 10:02h
Wsłuchując się w głosy rolników wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podjął decyzję o przyspieszeniu programu pomocowego dla producentów świń utrzymujących lochy i prosięta. Wnioski o wsparcie rolnicy mogą składać do regionalnych oddziałów ARiMR już od 15 lutego 2022 r. do 30 kwietnia. Decyzję tę wczoraj zaakceptowała Komisja Europejska. Program zakłada dofinansowanie kwotą 1000 zł do lochy, jeśli rolnik zgłosi urodzenie prosiąt od 15 listopada do końca marca. Pierwotnie zakładane było składanie wniosków od 1 kwietnia 2022. Jednak sytuacja w branży jest na tyle trudna, że wsparcie trzeba było przyspieszyć. 

- Jest to pomoc, która ma zachęcić rolników do utrzymania hodowli trzody chlewnej w tych bardzo trudnych czasach. Cena jest nadal bardzo niska, poniżej kosztów produkcji, stąd między innymi ta pomoc – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Kowalczyk. Program przewiduje wsparcie rolników do końca marca. Minister zapewniał jednak, że jeżeli sytuacja będzie tego wymagała nie wyklucza dalszego wspierania sektora trzodowego.

- Jeżeli ceny żywca nadal będą utrzymywały się na tak niskim poziomie to będziemy rozważać przedłużenie tej pomocy. Ufam jednak, że ceny niebawem wzrosną, co byłoby najlepszym rozwiązaniem dla rolników -  zapewniał Kowalczyk.

Wnioski będą przyjmowane od 15 lutego 2022 r. Minister Ryszard Bartosik już dziś zaprosił rolników do biur powiatowych ARiMR. - Formularze będą zawieszone na stronach internetowych Agencji. Można je składać osobiście, pocztą lub za pośrednictwem systemu e-PUAP. Rolnicy, którzy zarejestrują urodzone prosięta w systemie ARiMR powinni od 15 lutego zgłaszać się po tę pomoc – mówił Bartosik.

Fot. Twitter/Rafał Romanowski
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 16:05