Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Hodowcy trzody dostaną dodatkowe 70 tys. zł!

Obrazek

 

Część niewykorzystanych środków z PROW 2014-2020 będzie przeniesione na pomoc dla hodowców trzody chlewnej. Rolnik będzie mógł otrzymać nawet 70 tys. zł. 

Dorota Kolasińska19 sierpnia 2022, 12:15

Komisja Europejska umożliwiła państwom członkowskim przesunięcie 5 proc. niewykorzystanych środków PROW, dzięki czemu zyskają rolnicy i firmy z branży rolniczej, w sumie do beneficjentów trafi 115 mln euro. Właśnie z tych funduszy resort rolnictwa planuje wsparcie dla sektora trzody chlewnej.

Ministerstwo rolnictwa podaje, że rosnące światowe ceny surowców (np. energetycznych, materiałowych) oraz zakłócenia w ich dostawach determinują wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa, które niekorzystnie wpływają na dochodowość chowu świń.

- Zwiększenie kosztów produkcji w produkcji świń ma bardzo silne odziaływanie o potencjalnych nieodwracalnych konsekwencjach. Producenci świń w Polsce od kilku lat borykają się z problemem redukcji liczby loch zapewniających dostateczną podaż prosiąt. Spadające równolegle ze spadkiem cen tuczników ceny prosiąt powodują spadek opłacalności w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji prosiąt. Taka tendencja skutkuje wycofaniem się z produkcji gospodarstw, których utrzymanie na rynku jest kluczowe dla zachowania produkcji świń w oparciu o stado podstawowe świń – podaje resort.

Jakie warunki otrzymania 70 tys. zł dla producentów trzody?

Pomoc będzie jednorazowa, a wysokość będzie zależna od skali produkcji. Beneficjenci zostaną podzieleni na kilka grup o podobnej wielkości produkcji i dla każdej grupy będzie przewidziana jednolita stawka na gospodarstwo a nie na sztukę zwierzęcia. Maksymalna kwota wsparcia wynosi do 70 tys. zł na producenta trzody.

Nie znamy jeszcze daty naboru wniosków, jednak jedyne co jest pewne w tej sprawie to konieczność wypłaty środków z PROW do października 2023, a wnioski muszą być zatwierdzone najpóźniej do marca przyszłego roku.

Oprac. dkol/ksz

Fot. Anna Kurek

 Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)