Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium

Jaka cena świń?

Obrazek

Na niskim poziomie, ale wreszcie bez spadków – tak wygląda poziom cen wieprzowiny w Niemczech. Polscy skupujący podążają za tym trendem, chociaż niektórzy sporo zmienili stawki.

Jan Bromberek12 października 2017, 10:03
W ostatnią środę VEZG utrzymało cenę świń na poziomie sprzed tygodnia – 1,5 euro/kg w klasie E. Po wcześniejszych wręcz skokowych przecenach to utrzymanie niezmienionej stawki na kolejny tydzień wydaje się być bardzo dobrą informacją. Na dodatek zdaje się, że sprawdzają się przewidywania analityków rynkowych, według których obecnie po znacznych korektach cen przyszedł czas na stabilizację, a pod koniec miesiąca jest szansa nawet na lekki wzrost cen. 


Czym jest spowodowany ten mechanizm, trudno logicznie wytłumaczyć, bo jak donoszą źródła z Europy zachodniej, na rynku nie ma nadmiaru mięsa, który motywowałby te wcześniejsze obniżki. Teraz z kolei okazuje się, że po obniżkach zakłady ubojowe za Odrą, choć nie mówią o tym oficjalnie, mają kłopot z zapewnieniem wystarczającej ilości surowca, przez co nie obniżyły dalej cen.


Niemal identyczna sytuacja panuje na naszym rynku. Nie ma nadmiaru świń, a polscy skupujący w ślad za oficjalną niemiecką ceną obniżają stawki za tuczniki – wyjątkiem była obniżka z 4 października – wtedy nie wszyscy pośrednicy, mimo niższej ceny VEZG, skorygowali stawki – wielu pozostawiło ją bez zmian a mimo to mieli zbyt na skupowane świnie – to świadczy tylko o tym, że na rynku nie ma zbyt wiele wieprzowiny, a obniżki są jedynie sposobem dla ubojni na niższe koszty produkcji.


Obecnie skupujący za tuczniki płacą od 4,4 zł/kg żywca do ok. 5 zł. Cena poubojowa rzadko przekracza 6,3 zł/kg w klasie E – dotyczy to jedynie zakupów tzw. świń fermowych. Przy normalnych dostawach nawet po 50-70 szt. przeważającą stawką jest 6,2 zł/kg w klasie E czy 4,9 zł/kg wagi żywej.

Sprawdź TUTAJ, jak polskie skupy płacą za świnie!

jbr
fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)