Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

A może tak wirtualny spacer po chlewni za pomocą okularów VR?

Obrazek

Naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze zbadali potencjał wirtualnego zwiedzania chlewni za pomocą okularów VR.

Dominika Mulak10 lutego 2022, 11:59
Wirtualny spacer po trzodowym gospodarstwie jest obiecującą alternatywą dla rzeczywistej wizyty w chlewni, aby stworzyć pożądaną przez konsumentów przejrzystość w hodowli zwierząt. Do takiego wniosku doszła grupa naukowców z Uniwersytetu w Getyndze, która po raz pierwszy zbadała działanie i potencjał wirtualnego zwiedzania chlewni za pomocą okularów VR (ang. virtual reality). Technologia ta bazuje na multimedialnym wyświetlaniu rzeczywistości stworzonej komputerowo, może to być obraz rzeczywisty (np. łąka, miasto, pole) lub fikcyjny (np. gra komputerowa).

Jak informuje uczelnia, zespół z Katedry Marketingu Żywności i Produktów Rolnych zrekrutował do badań 17 studentów bez wykształcenia rolniczego. Obejrzeli oni za pomocą tabletu i okularów VR 360-stopniowy film przedstawiający konwencjonalną tuczarnię, a następnie w wywiadzie opowiedzieli o swoich doświadczeniach.

Zmiany w postrzeganiu hodowli świń


Jak się okazuje, studenci biorący udział w badaniu ocenili możliwość wirtualnego zwiedzania chlewni bardzo pozytywnie. Większość z nich dotychczas myślała, że warunki w jakich są utrzymywane świnie są bardzo złe. Tymczasem dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości, które dają naprawdę realistyczny obraz, zmienili swoje nastawienie postrzegania hodowli trzody chlewnej. Co więcej, uznali taki wirtualny spacer po chlewni jako odpowiedni instrument do poprawy przejrzystości i łatwego przekazywania informacji o dobrostanie zwierząt.

- Nasze wyniki pokazują, że warto korzystać i dalej badać potencjał takich innowacyjnych technologii - powiedziała jedna z autorek badania, Aurelia Schütz. - Może to być szczególnie przydatne, gdy ktoś właśnie waha się przy zakupie danego produktu w sklepie. Wirtualne wycieczki po gospodarstwie mogą być przydatnym narzędziem w komunikowaniu, co tak naprawdę kryje się za różnymi metodami hodowli zwierząt - dodaje.

VR w hodowli bydła


Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w rolnictwie nie jest jednak niczym nowym. Rosjanie jako pierwsi w 2019 roku wykorzystali okulary VR do podniesienia wyników produkcyjnych w hodowli krów mlecznych. Następnie turecki hodowca bydła, Izzet Koçak, wypróbował wirtualną rzeczywistość w swoim gospodarstwie. 

– Jako producenci zaczęliśmy szukać alternatywnego sposobu radzenia sobie ze wzrostem cen paszy. Wcześniej już krowy w Rosji były wyposażone w okulary VR – zdecydowałem się wypróbować to we własnym gospodarstwie – mówi Koçak. – Wypróbowałem okulary początkowo na dwóch krowach, które obserwowaliśmy przez około 10 dni. Zaobserwowaliśmy wzrost zarówno w jakości, jak i w ilości mleka - dodaje.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ
oprac. na podstawie www.topagrar.com i www.pig333.com
fot. Envanto Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)