Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Od 40 do 600 loch

Obrazek

Inwestują i rozwijają gospodarstwo oraz produkcję warchlaków, pomimo kryzysu w branży i ASF w sąsiedztwie.

 

Anna Kurek22 lipca 2019, 06:00

Musimy nauczyć się żyć z pomorem w sąsiedztwie – uważa Rafał Jabłoński z miejscowości Roszki Ziemaki w gminie Sokoły na Podlasiu – strefa czerwona.

Rolnik wraz z żoną Ewą, pracującą w Zespole Szkół Rolniczych w Krzyżewie, gospodaruje na ok. 80 ha, 40 własnych i 40 dzierżawionych. Małżeństwo, produkujące warchlaki na sprzedaż,
  utrzymuje dziś ok. 450 loch Topigs Norsvin, docelowo stado ma liczyć 600 macior. 

 

Oddech pomoru na plecach

Ogrodziłem chlewnię szczelnym płotem już w 2013 r., kiedy afrykański pomór świń brzmiał dla statystycznego Kowalskiego bardzo egzotycznie. Zaraza, pomimo że była setki kilometrów stąd, przemieszczała się na zachód. Było jasne, że dotrze do nas wcześniej czy później – wspomina Jabłoński.

Dzięki temu stado przetrwało 2 ogniska, które w 2016 r. odnotowano 58 km od Jabłońskich. Decyzją marszałka ich chlewnia została zablokowana. Nie mogli sprzedać ani jednej świni przez ok. 3 miesiące.

– Utrzymywaliśmy wtedy 250 loch krajowej genetyki w cyklu zamkniętym. To był paraliż – wspomina rolnik. – Nikt nie wiedział, co robić. Ani na szczeblu lokalnym, ani centralnym. 

Po skupie interwencyjnym udało się rozluźnić w chlewni. Jednak przegęszczenie i warunki, w jakich przez wiele tygodni utrzymywane były świnie, doprowadziły do armagedonu – wybuchu PRRS i bardzo dużych strat w produkcji. 

– Przez 3 miesiące padło nam ok. 500 tuczników. Mieliśmy potwierdzone badaniami 2 genotypy wirusa PRRS. Sytuacja była nie do opanowania – mówi Jabłoński, który podjął wówczas, jak twierdzi, najważniejszą decyzję w życiu. Depopulacja!

Chcesz wiedzieć jak wygląda produkcja prosiąt i rynek w czerwonej strefie? Zapraszamy do lektury najnowszego, sierpniowego wydania "top świnie". 

 1 z 5
Obrazek

2 z 5
Obrazek

3 z 5
Obrazek

4 z 5
Obrazek

5 z 5
Obrazek

Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)