Podatek od tuczu nakładczego

W świetle prawa podatkowego tucz nakładczy nie jest działalnością rolniczą. Zatem, jaki podatek jest naliczany z tytułu takiej działalności?
W konsekwencji otrzymywane przez rolników wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług kwalifikuje się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Za takowe uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej. Dochody z tych umów rolnik łączy z dochodami z innych źródeł i rozlicza w zeznaniu rocznym.
Wyjątek od tej reguły stanowią m.in. przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeśli jednak rolnicy składają oświadczenie, że realizując umowę o tucz kontraktowy, nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskiwane przez nich przychody w ramach umowy o dzieło nie będą również zaliczone do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wówczas na integratorze ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu świadczonych usług tuczu zwierząt przez rolników. Podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym stanowi kwota otrzymanych lub postawionych do dyspozycji podatnika (rolników wykonujących usługę tuczu) należności, wynikająca z wystawionej przez integratora faktury VAT RR.
Źródło: interpelacja-podatkowa.pl