Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Rekordowe ceny tusz wieprzowych

Obrazek

Jak informuje KZP-PTCh cena tusz wieprzowych w krajach unijnych osiągnęła rekordowy poziom. Niestety na zachodzie brakuje podmiotów zajmujących się ubojem trzody ze strefy czerwonej…  

Dorota Kolasińska2 grudnia 2019, 10:43
Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej cena tusz wieprzowych w krajach unijnych znalazła się na rekordowym poziomie, a sytuacja w Chinach związana z ASF, potęgująca zwiększone zapotrzebowanie, będzie sprzyjać wzrostowi cen. 

W Niemczech cena tusz wzrosła o 10 centów, osiągając tym samym rekordowy poziom 2 euro/kg wbc. Podaż jest niższa niż zapotrzebowanie, na rynku brakuje surowca. Związek sugeruje, że można spodziewać się kolejnych wzrostów cen tuczników, powyżej 2 euro. Jednak gdy w Niemczech zostanie wykryty ASF, Chińczycy zapewne przestaną importować… a wtedy ceny mogą spaść. 

Niestety nasze skupy nie nadążają za niemieckim wzrostem cen i nie eksportują na azjatyckie rynki.  Jak podaje Związek w krajach unijnych poza Danią wszystkie kraje podniosły ceny skupu. Największe wzrosty cen zanotowano w Holandii (+7₵) i Belgii (+6₵) centów za kilogram tuszy. Powodem są większe zamówienia handlu przed świętami Bożego Narodzenia oraz zwiększone zapotrzebowanie do Chin oraz innych krajów azjatyckich przy niższej liczbie ubojów w krajach unijnych. UE wyeksportowała 1,55 mln ton wieprzowiny, co oznacza 55% wzrost. 

Problem ze strefą czerwoną

W Polsce sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Dziki zarażone ASF są znajdowane w wielu lokalizacjach, co pogarsza sytuację rolników na zachodzie kraju. 

– Trudna sytuacja jest w strefach czerwonych na zachodzie kraju. Obecnie brak jest w tym rejonie podmiotów, które ubijałyby trzodę pochodzącą ze stref z ograniczeniami. Rozwiązaniem jest przemieszczenie i ubój świń w zakładach na wschodzie Polski wyspecjalizowanych w uboju trzody chlewnej ze stref czerwonych, ale dotyczy to dużych producentów, którzy mogą zapełnić całe składy transportowe – czytamy w komunikacie KZP-PTCh. 

oprac. dkol na podst. kzp-ptch.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)